Aktualności
Niedziela, 26 maja 2013 12:28

Krakowskimi ulicami przeszedł "Marsz Rotmistrza Pileckiego"

Wczoraj, 25 maja ulicami Krakowa przeszedł "Marsz Rotmistrza Pileckiego" dla uczczenia w 65. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Jego uczestnicy wyruszyli po mszy w Bazylice Mariackiej i przeszli do Parku im. dr. Henryka Jordana, gdzie znajduje się popiersie rotmistrza. Powiewały biało-czerwone chorągiewki oraz widać było transparenty i portrety Żołnierzy Wyklętych.
Podczas uroczystości odczytano list córki rotmistrza Zofii Pileckiej-Optułowicz, która podziękowała w nim organizatorom i uczestnikom uroczystości w Krakowie. "Ojciec mój swoim życiem był przykładem patriotyzmu i bohaterstwa i ma służyć nie tylko młodzieży polskiej, ale wszystkim Polakom jako wzór pięknego życia" - napisała.

Ponadto odczytano apel pamięci i oddana została salwa honorowa. Pod pomnikami rtm. Pileckiego i innych Żołnierzy Wyklętych złożono wieńce i kwiaty. Organizatorami obchodów 65. rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego w Krakowie byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej, Towarzystwo Parku im. Henryka Jordana oraz Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej.

/ab
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl