Aktualności
Wtorek, 4 grudnia 2018 12:35

Krakowskie szopki na liście UNESCO

Krakowskie szopkarstwo trafiło na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości! Taką decyzję podjęli podczas obrad na Mauritiusie członkowie komitetu UNESCO. To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę
Lista UNESCO obejmuje około 400 wpisów dotyczących zjawisk kulturowych czy tradycji z całego świata. Dołączenie do niej oznacza wielki prestiż.

76. Konkurs Szopek Krakowskich odbędzie się w czwartek, 6 grudnia, na Rynku Głównym w Krakowie. Po hejnale o godz. 12.00, korowód twórców przejdzie wokół Rynku Głównego przed estradę, na której odbędzie się prezentacja szopek.

Ogłoszenie wyników w kategorii „Dorośli” nastąpi w niedzielę, 9 grudnia, o godz. 14.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Potem wszystkie zgłoszone szopki tradycyjnie są prezentowane na pokonkursowej wystawie w Celestacie (ul. Lubicz 16).

Uroczyste otwarcie wystawy, połączone z zapaleniem światełka na bożonarodzeniowej szopce w Ogrodzie Strzeleckim, rozpocznie się o godz. 16.00.

Wystawa będzie czynna do 24 lutego 2019 r.

Wpis krakowskiego szopkarstwa na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO po raz kolejny stał się potwierdzeniem pierwszoplanowej roli Krakowa w kultywowaniu tradycji i zwyczajów polskiego dziedzictwa i jego promocji na świecie.

zdjęcia poniżej pochodzą z konkursu szopek z 2014 roku

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl