Aktualności
Wtorek, 28 kwietnia 2015 08:28

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego wzbogaci się o kolejny eksponat - myśliwiec 714 Cyclone

Od ponad roku Agencja Lotnicza ALTAIR – wydawca Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska - wespół z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czynią starania o pozyskanie do ekspozycji w Polsce francuskiego samolotu myśliwskiego Caudron Renault CR. 714 Cyclone – ikony historii polskiego czynu zbrojnego w II wojnie światowej. Jutro zabiegi wsparte pomocą MON i MSZ - zostaną uwieńczone sukcesem – sprowadzeniem do Polski, do Krakowa z Finlandii jednego z dwóch zachowanych na świecie CR.714 Cyclone.
Dzięki porozumieniu fińsko-polskiemu, któremu patronował prezydent RP, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otrzymuje od fińskiego Muzeum Wojska (Sotamuso) w postaci wieloletniego depozytu ten samolot z dobrze zachowanym autentycznym malowaniem z 1940, z okresu poprzedzającego Bitwę o Francję.

75 lat temu w 1940 w obronie Paryża i dorzecza Sekwany walczyła jedyna zwarta polska lotnicza formacja myśliwska pod polskim dowództwem - Groupe de Chasse Polonaise de Varsovie GC 1/145. Dywizjon ten złożony z ochotników-znakomitych pilotów początkowo zwany był finlandzkim , ponieważ miał zostać wysłany wraz z samolotami CR.714 z pomocą Finlandii zaatakowanej przez Stalina zimą 1939. Francuzi zdążyli nawet wysłać Finom pierwszą partię CR.714. Druga miała się znaleźć tam razem z polskimi lotnikami. Polska formacja na swoich CR.714 weszła jednak do akcji w obronie Francji. Tylko Polacy latali bojowo na tym typie samolotu w kampanii francuskiej, odnosząc zwycięstwa w walce z Luftwaffe. Finowie uznali go za nieprzydatny do walki. Zachowany egzemplarz trafiający do Krakowa przechowywany był dziesiątki lat w leśnym drewnianym hangarze pod Lahti jest dobrym stanie technicznym, jednak niekompletny. Brak mu silnika wraz z dolnym okapotowaniem i śmigłem oraz wyposażenia kabiny pilota. Dzięki staraniom specjalisty lotniczego, dr Bartłomieja Belcarza udało się pozyskać większość instrumentów pokładowych, które posłużą w procesie restauracji samolotu.

Operacji transportu myśliwca Caudron CR. 714 Cyclone z Finlandii do Polski podjęły się polskie Wojska Lotnicze, delegując do niej Herculesa C-130 wraz z załogą. Historyczny lot po ikonę historii polskiego lotnictwa zaplanowano na 29 kwietnia 2015. Po odlocie z bazy w Krakowie – Balicach polski transportowiec wylądować ma w bazie fińskiego lotnictwa wojskowego w Utti, dokąd spod Lahti, transportem kołowym dowieziony zostanie historyczny myśliwiec.W Utti będzie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy przez Harri Huusko, Dyrektora Muzeum Wojska w Helsinkach oraz Krzysztofa Radwana, Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Przylot polskiego Herculesa do Krakowa przewidywany jest 29 kwietnia 2015 po 16.00.

Caudron C.R. 714 przewieziony zostanie do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie na początku maja, gdzie, przed rozpoczęciem prac restauratorskich, będzie udostępniony zwiedzającym w ramach wystawy czasowej upamiętniającej 70-lecie zakończenia drugiej wojny światowej, której otwarcie planujemy 8 maja 2015 roku. Po zakończeniu ekspozycji samolot zostanie poddany konserwacji i przywrócony do stanu dawnej świetności przy ścisłej współpracy fińskiego Muzeum Lotnictwa (Keski-Suomen Ilmailumuseo).

źródło: material prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl