WSB
Aktualności
Poniedziałek, 18 września 2017 15:04

Krakowskie CSI. Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie świętuje 60- rocznicę powstania

Tym żyła cała Polska: seria zabójstw tzw. „Kantorowców”, napadów rabunkowych na sklepy jubilerskie oraz banki, sprawy szantaży: „Gumisia” i „Bombera”. Dzisiaj, tj. dokładnie w 60. rocznicę utworzenia laboratorium kryminalistyki w Krakowie, warto wspomnieć, że to właśnie ten pion dochodzeniowy policji przyczynił się do wyjaśnienia tych i wielu mniej lub bardziej spektakularnych spraw.
Laboratorium świętuje rocznicę utworzenia, organizując międzynarodową konferencję na temat nowych technologii w kryminalistyce. Co warto dodać, także w Polsce powstają rewolucyjne rozwiązania usprawniające pracę działów kryminalnych.

Krakowskie Laboratorium Kryminalistyczne to drugie co do wielkości laboratorium policyjne w Polsce, które wykonuje opinie kryminalistyczne na rzecz komórek i jednostek organizacyjnych policji z małopolski i innych województw. Historia powstania laboratorium sięga lat 50-tych kiedy zatrudniono łącznie czterech ekspertów. Z biegiem lat powstawały nowe pracownie, poszerzające możliwości badawcze. Dziś, to jedno z najlepiej wyposażonych laboratoriów w Polsce, którego opinie pozwoliły na rozwikłanie spraw nie tylko „popularnych” i szeroko komentowanych w mediach, ale i tych o mniejszym zasięgu, a mających znaczący wpływ na życie i losy wielu osób dotkniętych przestępstwem. Ilość ekspertyz wykonywanych rocznie w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie jest określana w tysiącach. W ciągu wieloletniej pracy w laboratorium wykonano ponad 50 tysięcy ekspertyz.Wyposażenie wszystkich laboratoriów w Polsce określone jest standardami ustalanymi przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Niemniej jednak, gołym okiem widać, że znajdujący się tu sprzęt zdecydowanie przewyższa standardowe narzędzia stosowane w kryminalistyce. Posiadamy najnowocześniej wyposażoną w Polsce pracownię wizualizacji śladów daktyloskopijnych (linii papilarnych). Dzięki oświetlaczowi kryminalistycznemu Polilight istnieje możliwość ujawnienia śladów linii papilarnych na wszelkiego rodzaju podłożach. Jest także komora cyjanoakrylowa, która pozwala na jednoczesne przeprowadzanie trzech procesów ujawniania śladów w trzech niezależnych komorach. Jest też wielofunkcyjne i nowoczesne – a jedyne w Polsce - dygestorium, które zapewnia bezpieczną pracę z odczynnikami chemicznymi.” – mówi Lidia Puchacz, naczelnik krakowskiego ośrodka.

Sprzęty, będące na wyposażeniu krakowskiego laboratorium pochodzą nie tylko od zagranicznych dostawców. Warto wspomnieć, że doskonałe i pionierskie rozwiązania dostarczane są także przez polskich producentów. „Polskie rozwiązania wspierają śledztwa niemal na każdym etapie. Od momentu zbierania i archiwizowania materiału dowodowego: w czym specjalizuje się krakowski oddział Motorola Solutions, jak i duplikowania danych z komputerów podejrzanych, czyli tzw. MediaImager, który opatentowała inna polska firma.” – dodaje Agata Krzesak z laboratorium. Oferowane rozwiązania niejednokrotnie pozwalają na skrócenie czasu dochodzenia i większą jego efektywność.60 lecie powstania laboratorium było impulsem do organizacji drugiego już spotkania kryminologów zainteresowanych nowymi technologiami. W dniach 20 do 22 września odbędzie się w auli głównej AGH spotkanie przedstawiające prace kryminologów w oparciu o nowatorskie rozwiązania. W spotkaniu udział wezmą biegli z różnych specjalności, pracownicy naukowi polskich ośrodków naukowych m.in.: UJ, AGH, Straż Graniczna Polski oraz Ukrainy, a nawet przedstawiciele FBI. Wykładowcy poruszą aktualne trendy w kryminalistyce, a wśród prelekcji będzie można usłyszeć o:
· metodach fałszerstw dokumentów,
· badaniach metabolizmu związków psychoaktywnych,
· sposobach na duplikacje pamięci komputera czy smartfona,
· pozyskaniu danych z elektronicznych podzespołów samochodowych,
· czy nowoczesnych rozwiązaniach do inteligentnego zbierania dowodów.„Są opinie Brytyjczyków, które mówią, że nawet jedna czwarta czasu funkcjonariusza polega na zbieraniu i dokumentowaniu dowodów. Nasze rozwiązania, które tworzone są także w Polsce, umożliwiają bezproblemową rejestrację, używanie, przechowywanie wszystkich informacji związanych ze śledztwem: tj. pierwszego kontaktu z ofiarami, świadkami i przestępcami. Dzięki temu funkcjonariusz może poświęcić więcej czasu na pracę w terenie.” – mówi Sylwia Raboszuk – Zasuwik z Motorola Solutions, partner krakowskiej konferencji z okazji 60. rocznicy powstania laboratorium. Oprócz nowatorskich metod komunikacji między funkcjonariuszami, będzie można usłyszeć o inteligentnych rozwiązaniach dla policji, a przede wszystkim zapoznać się z opiniami nie tylko badaczy, producentów, ale przede wszystkim samych przedstawicieli krakowskiej komendy.

Spotkanie dedykowane jest ekspertom, praktykom, pracownikom naukowym różnych ośrodków akademickich z całej Polski i zagranicy związanych z kryminalistyką.

Więcej informacji o konferencji: http://www.konferencjalkkwp.h2g.pl/program/

opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl