Aktualności
Piątek, 5 października 2018 15:00

Krakowscy strażnicy miejscy z nowym, elektrycznym samochodem

Straż Miejska Miasta Krakowa otrzymała pierwszy elektryczny samochód, spełniający wymogi ustawy o elektromobilności.
Samochód będzie służył do przewozu specjalistycznego sprzętu do kontroli środowiskowej. Dzięki urządzeniom stanowiącym jego wyposażenie, będzie możliwe prowadzenie pomiarów jakości powietrza w Krakowie, w tym pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10. Zakup samochodu został sfinansowany przez miasto z rezerwy budżetowej przeznaczonej na zarządzanie kryzysowe.

Oprócz monitora pyłu zawieszonego i detektora wielogazowego samochód wyposażony jest w kamerę termowizyjną - przydatną w poszukiwaniu zaginionych osób, źródeł nielegalnego zrzutu nieczystości do rzek, drona, który pozwoli na monitorowanie stanu wałów przeciwpowodziowych, ułatwi lokalizację trudno dostępnych wysypisk śmieci i odpadów niebezpiecznych, przenośny miernik wieloparametrowy pozwalający na szybkie, wstępne określenie rodzaju zanieczyszczeń pojawiających się w zbiornikach wodnych oraz miernik wilgotności drewna, zestawy do poboru próbek popiołu i paliwa, lornetkę.

Wszystkie te urządzenia poza codzienną służbą strażników miejskich są niezwykle przydatne w ramach zarządzania kryzysowego czyli zdarzeniach wynikających z działalności człowieka jak wypadki drogowe czy katastrofy budowlane, jak również niezależnych od człowieka, wynikających z działania sił natury.

Łączny koszt to 285,7 tys. zł, na co złożyły się: samochód elektryczny – 148,1 tys. zł, bezzałogowy statek latający wraz z wdrożeniem obsługi – 31,8 tys. zł, analizator pyłu DUSTTRAKK z walizkowym zestawem środowiskowym – 43 tys. zł i kamera termowizyjna – 62,7 tys. zł.


Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl