Aktualności
Poniedziałek, 10 sierpnia 2015 16:10

Kraków przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży 2016

Rok przed Światowymi Dniami Młodzieży Kraków i okolice szykują się na przybycie miliony młodych. Teren, na którym młodzi spotkają się z papieżem Franciszkiem, jest już prawie gotowy.
Główny obiekt uroczystości w Brzegach jest na ukończeniu. Tak samo jest z drogami dojazdowymi do miejsca, w którym odbędzie się spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem. Ruszyły też zapisy uczestników.

W Brzegach (na granicy z Kokotowem), na uzbrojonym terenie ma stanąć ołtarz polowy, przy którym papież odprawi mszę św. dla wiernych (szacuje się, że może zjechać nawet 2 miliony młodych).

Główny obiekt w Brzegach, czyli ogromna hala, jest już w 85 proc. ukończona.

- Zostało nam jeszcze wykończenie hali, montaż instalacji, wykonanie zapleczy socjalno-biurowych oraz zagospodarowanie terenu wokół - mówi Waldemar Paszko, dyrektor ds. inwestycji firmy 7R Logistic, która buduje halę (koszt: 26 mln zł, z czego 60 proc. unijnego dofinansowania).

To zagospodarowanie to m.in. posianie trawy na terenie zarezerwowanym dla VIP-ów, biskupów i oficjalnych delegacji, które wezmą udział we mszy z papieżem. Budowa jest monitorowana przez Biuro Ochrony Rządu, które co jakiś czas przyjeżdża i sprawdza, czy VIP-y będą bezpieczne.

Hala o powierzchni 13,2 tys. mkw., na żelbetowej konstrukcji, obłożona jest tzw. płytkami warstwowymi. Będzie pełnić rolę gigantycznej zakrystii, w której księża (ma ich być tu około tysiąca) będą się przebierać. Przed nią stanie polowy ołtarz, a tuż przed nim mieścić się będzie sektor VIP.

Hala będzie na siebie zarabiać już od października tego roku. Firma 7R Logistic, zorganizuje tam nowoczesny magazyn. - Na potrzeby przeprowadzenia ŚDM udostępniamy organizatorom tereny zewnętrzne. Planowane jest również udostępnienie powierzchni wewnętrznej hali, która jest pierwszym obiektem realizowanym w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej (WSAG) w ramach tworzonego przez nas Parku Logistycznego "Kraków - Kokotów", ale zakres tego udostępnienia nie został jeszcze szczegółowo uzgodniony z organizatorami - wyjaśnia Waldemar Paszko.

Wokół hali, na 250 ha pielgrzymi będą spać na tzw. Camp Misericordiae (Polu Miłosierdzia). Pomieści ono nawet 5 mln osób, tu odbędą się główne uroczystości: czuwanie (30 lipca) i msza z udziałem papieża (31 lipca - patrz ramka). Teren jest uzbrojony, gmina Wieliczka zorganizuje tam zaplecze sanitarne.

Gminy Wieliczka i Kraków budują właśnie drogę dojazdową do tego terenu (ok. 2,5 km), od węzła Rybitwy.

- Prace są zaawansowane, skończymy najpóźniej w marcu 2016 r. - mówi Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Odcinek do granicy Krakowa kosztuje 7 mln zł.

Termin zakończenia odcinka wielickiego, który również jest w trakcie budowy, zaplanowano jesienią. Koszt inwestycji (wraz z rondem): 6,6 mln złotych.

Jak informuje Magdalena Dobrzyniak, rzeczniczka ŚDM w Krakowie, w przygotowaniu jest już wizualizacja ołtarzy i 250 konfesjonałów do uroczystości w Brzegach.

- Przygotowano też wzór szat liturgicznych, planowane jest uszycie 10-15 tysięcy ornatów - tłumaczy Dobrzyniak.
Według szacunków organizatorów, na msze potrzebne będzie ok. 4 mln hostii dla wiernych.

Jest już także opracowany plan zakwaterowania pielgrzymów w czterech strefach na terenie miasta i poza nim (do godziny drogi - patrz ramka).

Pielgrzymi będą mieli zagwarantowane tam zakwaterowanie w domach prywatnych (nadal poszukiwani są chętni), w szkołach (ok. 100 tys. pielgrzymów przyjmie ponad 300 szkół, w tym 190 w Krakowie, na terenie miasteczek namiotowych. Młodzi będą mogli wykupić tzw. Pakiety Pielgrzyma - najdroższe, na cały tydzień, kosztują 690 zł (zakwaterowanie, wyżywienie, darmowy transport komunikacją miejską, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma z materiałami informacyjnymi), najtańsze, weekendowe: 150 zł (bez zakwaterowania). Dla wolontariuszy cena pakietu to 50-300 złotych.

O to, by każdy pielgrzym trafił na mszę czy czuwanie, dbać będą wolontariusze w punktach informacyjnych. Będzie ich kilka rodzajów, m.in. 15 na lotniskach, dworcach, przy zjazdach z autostrady. Będzie tam można się zarejestrować, włącznie z zakwaterowaniem i wyżywieniem, i otrzymać niezbędnik pielgrzyma.

O bezpieczeństwo uczestników będzie dbać policja i straż miejska, liczba funkcjonariuszy jest ustalana przez komitet organizacyjny. Gmina Kraków zakupiła 25 dodatkowych kamer monitoringu. Jak podkreśla Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta, mamy też 36 nowych tramwajów i 4 elektryczne autobusy, które będą służyć m.in. pielgrzymom (dla posiadaczy pakietu transport jest darmowy). Na razie reszta szczegółów organizacji imprez (m.in. na Błoniach) jest w trakcie ustaleń. Już teraz jednak wiadomo, że oprócz lekarzy i szpitali, o zdrowie wiernych zadba 8 tys. wolontariuszy medycznych.


Plan wydarzeń

Miasteczka namiotowe:

- OSiR Kolna (maks. 4 tys. osób)
- Nowa Huta - na terenie KS Hutnik i Centrum "COM COM ZONE" (maks. 8 tys. osób)
- Rząska (maks. 26 tys. osób)
- Korona Kraków (maks. 5 tys.)
Rozważane są kolejne lokalizacje. W każdym miasteczku będą sanitariaty i punkty informacyjne.

Zakwaterowanie pielgrzymów:

Strefa I: Kraków - ok. 300-400 tys. osób
Strefa II - region archidiecezji krakowskiej - ok. 100-150 tys. osób
Strefa III - diecezja tarnowska - ok. 30-100 tys. osób
Strefa IV - diecezja kielecka i katowicka - ok. 50-100 tys. osób

Rejestracja

Odbywa się on-line, poprzez wypełnienie specjalnego formularza rejestracyjnego na stronie www.krakow2016.com. Formularz rejestracyjny dostępny jest w pięciu językach: polskim, angielskim, włoskim, francuskim i hiszpańskim. Pierwszym zarejestrowanym został w ubiegłą niedzielę papież Franciszek.

Plan wydarzeń

Ceremonia otwarcia ŚDM: 26 lipca 2016 na Błoniach. Mszę celebrować będzie kard. Stanisław Dziwisz. Ceremonia powitania papieża Franciszka: Błonia, 28 lipca. Droga krzyżowa: 29 lipca na Błoniach. Czuwanie z papieżem: 30 lipca 2016 - Campus Misericordiae (Wieliczka, Brzegi). Msza św. Posłania celebrowana przez papieża - 31 lipca.

Inne atrakcje

26-29 lipca Noc Cracovia Sacra
25-26 i 28-31 lipca - bezpłatne muzea dla pielgrzymów na terenie ŚDM.

opr. ab

źródło: mmkrakow

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl