Kopalnia
Aktualności
Wtorek, 18 kwietnia 2017 21:00

Kradli luksusowe samochody na Zachodzie, legalizowali w Polsce na fałszywych dokumentach

Policjanci Wydziału Dochodzeniowo–Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Myślenicach prowadzą śledztwo w sprawie kradzieży luksusowych samochodów m.in. z terenu Niemiec i legalizowania ich na podstawie sfałszowanych dokumentów.
W sierpniu 2016 r. na podstawie informacji operacyjnych policjanci namierzyli w powiecie myślenickim dziuplę samochodową. Zabezpieczono łącznie 5 pojazdów, różnych marek (m.in. Audi, BMW). Funkcjonariusze zatrzymali wtedy dwie osoby na gorącym uczynku przerabiania numerów VIN w tych autach.

Śledczy ustalili, że sprawcy kradli samochody luksusowe (znacznej wartości, nawet kilkuset tysięcy złotych), m.in. na terenie Niemiec następnie przewozili je do dziupli w Małopolsce, gdzie zmieniano im numery identyfikacyjne i wyrabiano nowe dokumenty. Przy przeróbce numerów VIN pracowali „drukarze” którzy dokonywali zmian za pomocą specjalistycznej frezarki sterowanej komputerowo. Następnie dla samochodu wyrabiano nowe dokumenty, które wystawiane były na tzw. słupy, czyli osoby podstawione, często bezdomne, werbowane zwykle na ulicy. Na ogół z takiego spreparowanego dokumentu wynikało, że poprzedni właściciel, obywatel Niemiec (dane fikcyjne) sprzedał samochód Polakowi (słupowi) i to on rejestrował samochód jako legalny. Taki „legalny” samochód następnie sprzedawano (trwają ustalenia w tym zakresie). Policjanci szacują, że grupa swój przestępczy proceder mogła uprawiać od kilkunastu miesięcy, upłynniając w ten sposób kilkanaście kradzionych samochodów.

W tej sprawie zatrzymano i postawiono zarzuty 3 osobom. W sierpniu 2016 r. dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych na gorącym uczynku przerabiania numerów VIN kradzionych samochodów. Obaj usłyszeli zarzuty fałszowania znaków identyfikacyjnych (art.306 KK – za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności) i paserstwa (291 KK – za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności).

Kilka dni temu w Wieliczce policjanci zatrzymali 54-letniego Antoniego M. który był odpowiedzialny za werbowanie słupów. Mężczyzna również usłyszał zarzuty paserstwa (dotyczące dwóch samochodów). Sprawa jest rozwojowa. Planowane są dalsze zatrzymania i zarzuty dla osób związanych z ukrywaniem autentycznych numerów VIN i rejestracją kradzionych samochodów.

opr.s/

źródło: Małopolska Komenda Policji

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl