Aktualności
Czwartek, 6 sierpnia 2020 15:00

Koronawirus: Powiat Nowosądecki jest czerwony

Powiat Nowosądecki został oznaczony na czerwono przez Ministerstwo Zdrowia w kontekście epidemii koronawirusa. Oznacza to, że regionie jest wiele nowych zakażeń i sporo osób na kwarantannie. Oznacza to również, że na terenie Powiatu i miasta Nowego Sącza wracają obostrzenia. Nowe zasady będą obowiązywać już od najbliższej soboty
- To dobra decyzja – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – W sytuacji, gdy wzrost zachorowań jest duży, należy wprowadzać takie obostrzenia. Miejmy nadzieję, że po kilku tygodniach sytuacja wróci do normy. Mowa jest między innymi o zmniejszeniu liczby osób na weselach i rejestracji gości – to w przypadku zakażenia pozwoli służbom sanitarnym na szybsze dotarcie do osób mających kontakt z zakażonym. Najważniejsze jest jednak abyśmy sami przestrzegali podstawowych zaleceń sanitarnych. Apeluję o to do mieszkańców Powiatu i turystów, którzy licznie przebywają na Sądecczyznę. Proszę, aby nosić maseczki i rękawiczki. Zachęcam do częstego mycia rąk i dezynfekowania ich. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować dwumetrowej odległości.

Dzisiaj na terenie Powiatu Nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz jest 778 zakażonych koronawirusem (powiat – 621, miasto – 175). Ponadto, 5145 osób jest na kwarantannie z polecenia Sanepidu (powiat - 4183, miasto – 962), 164 osób na tzw. kwarantannie granicznej (powiat – 87, miasto – 77), a 70 podlega nadzorowi epidemiologicznemu (powiat – 49, miasto – 21).

Czego dotyczą nowe obostrzenia?
Wraca obowiązek noszenia maseczek na twarzy także w przestrzeni publicznej. Zakryte usta i nos muszą mieć także osoby, które mają przeciwwskazania do noszenia maseczek – w takiej sytuacji muszą mieć przyłbicę zasłaniającą twarz. Jeśli ktoś nie może nosić maski, konieczne będzie zaświadczenie medyczne.
Ograniczona zostanie liczba osób mogących uczestniczyć w weselach. W Powiecie Nowosądeckim i Nowym Sączu będzie to limit 50 osób. Będzie też obowiązek rejestracji wesel.
Dodatkowo, w „czerwonych” powiatach obowiązywać będzie zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte będą siłownię, kina i sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców.

- Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Otrząśnijmy się z beztroski – mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Noszenie maseczek obowiązuje w całym kraju.

Wiceminister Janusz Cieszyński dodał, że zostaje również wprowadzone ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, obostrzenia wprowadzone są regionalnie w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach.

- W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – mówił minister Łukasz Szumowski. - My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku.
Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać.
Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

(olsz)
Fot. Maria Olszowska

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dodatkowe-obostrzenia-w-powiatach-z-najwiekszym-przyrostem-zakazen?fbclid=IwAR1MLF3rN6MERzUzNWo3y2xOd1SoglwljWV-pjEjCjr1RjQZMhGbMt3Fxi0

źródło: https://www.gov.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl