Sobota, 20 kwietnia | Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
23.02.2018 | Czytano: 64

Konsultacje społeczne nowego projektu budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Oświęcimiu

4 razy mniej tlenku azotu, 18 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki niż dotychczasowe źródło energii, tj. kocioł węglowy, wzrost ruchu samochodowego tylko o 0,5%, a dodatkowo szansa na niższe koszty ciepła – wraca temat budowy spalarni w Oświęcimiu.

Synthos ponownie podjął działania zmierzające do powstania w Oświęcimiu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO), czyli potocznej spalarni. Złożona w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu dokumentacja zakłada zmiany w stosunku do projektu uchylonego w sierpniu ubiegłego roku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Zmiana dotyczy również skali konsultacji społecznych.

- Jako inwestor o projekcie informujemy na stronie internetowej energiaoswiecim.pl, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć przydatne informacje, a także zadać pytanie przy pomocy formularza kontaktowego. Akcję informacyjną wspomagamy dodatkowo reklamami w internecie, artykułami w mediach lokalnych i regionalnych, a także wydawnictwem drukowanym – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A. - Pierwszym przykładem przybliżenia opinii publicznej nowego projektu ZTPO były dwie prezentacje na jego temat oraz dyskusje przeprowadzone w ramach Zespołu Roboczego ds. uciążliwości zapachowych, który gromadził zarówno przedstawicieli urzędów, jak i stronę społeczną – dodaje.

Konsultacje społeczne będą przeprowadzone przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Potrwają one przez 30 dni, począwszy od dnia publikacji ogłoszenia (od dzisiaj, tj. 23.02). Z dokumentacją sprawy można zapoznać się w siedzibie Starosty Oświęcimskiego, w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, a uwagi i wnioski w zakresie oddziaływania inwestycji na środowisko można składać w formie pisemnej, ustnie do protokołu oraz za pomocą korespondencji e-mail: budownictwo@powiat.oswiecim.pl W ramach prowadzonego postępowania zostanie przeprowadzona także tzw. rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństwa. O terminie i miejscu rozprawy Starosta Oświęcimski będzie informował odrębnie.

- W Oświęcimiu konieczna jest budowa nowego źródła energii, ponieważ jeden z dotychczas kotłów węglowych, zgodnie z dyrektywami unijnymi, musi zostać wyłączony do 31 grudnia 2023 r. Instalacja, której paliwem będą śmieci, zaspokoi 1/5 dotychczasowych potrzeb i jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem zarówno dla Synthosa, jak i miasta. Nam pozwoli zaoferować swoje produkty po niższej cenie, a dla oświęcimian będzie szansą na tańsze ciepło, ponieważ jego duża cześć trafi do lokalnego PEC-u – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A. - Oprócz tego ZTPO pośrednio zapewni dodatkowe przychody do budżetu miasta z tytułu podatków od nieruchomości oraz udziału w przychodach z podatków PIT i CIT – uzupełnia.

Korzyści przede wszystkim będą dotyczyć środowiska naturalnego. Potencjalne nowe źródło wyemituje 4 razy mniej tlenku azotu, 18 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki, niż obecnie pracujący przestarzały kocioł.

W Polsce funkcjonuje już 7 takich obiektów – w Warszawie (oddana do użytku jako pierwsza – w roku 2000), Bydgoszczy, Koninie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu (oddana do użytku w drugiej połowie ubiegłego roku) i Szczecinie (oddana do użytku w styczniu 2018). Kolejne zakłady mają zostać uruchomione w Gdańsku, Olsztynie i Rzeszowie. Rozważana jest także budowa drugiej takiej instalacji w Warszawie. W Europie podobnych zakładów jest 450.

opr.s/
Źródło http://www.energiaoswiecim.pl​

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl