WSB
Aktualności
Czwartek, 5 października 2017 15:36

Konferencja prasowa przed 7 edycją Nocy Poezji w Krakowie

W nocy z 7 na 8 października br odbędzie się 7 edycja Nocy Poezji w Krakowie. Tegoroczne wydarzenie ma za patrona Stanisława Wyspiańskiego – niebawem minie 110. rocznica śmierci wielkiego pisarza i poety, człowieka teatru, malarza i rysownika.
O tym, co wydarzy się wtedy w Krakowie, opowiadali podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w to święto poezji: Bronisław Maj, Jerzy Zoń, Małgorzata Jezutek, Stanisław Dziedzic, Jakub Baran i Andrzej Wełmiński.

Ważnym punktem w programie wydarzenia będzie przygotowywane specjalnie na tę okazję przez Teatr KTO na Rynku Podgórskim widowisko plenerowe Weselisko według scenariusza Bronisława Maja i Jerzego Zonia, oparte na motywach dramatu Wyspiańskiego.

Na Rynku Głównym Teatr Hothaus zaprezentuje spektakl poetycki Zabiłem brata mego..., natomiast w oknach zabytkowego Dworca Głównego ukażą nam się cienie lalek w widowisku Teatru Otwartego TO Cienie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Wśród wielu spotkań z poezją warto wybrać się na czytanie Niepokoju Tadeusza Różewicza do klubu Alchemia, zaś w Księgarni Pod Globusem odbędzie się spotkanie z Anną Grochowską, autorką monografii Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą. Spotkanie Cóż po poecie? w magistracie poprowadzi Bronisław Maj – swoje wiersze o kondycji poety i jego roli w społeczeństwie czytać będą m.in. Józef Baran, Wojciech Bonowicz, Ryszard Krynicki czy Adam Ziemianin. W Cricotece zobaczymy inspirowany twórczością i życiem Brunona Schulza spektakl poetycki Kometa, w klubie Pod Jaszczurami spotkamy się najpierw z Beatą Bronakowską-Sanak, laureatką 4. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na debiutancki tomik, by później posłuchać koncertu poetycko-muzycznego Taniec z ziemią.

W 30. rocznicę śmierci Romana Brandstaettera jego utwory zostaną przypomniane podczas koncertu Rachunek kamieni w kościele ss. Prezentek. Fundacja Ha!art, w ramach festiwalu Ha!wangarda, zaprezentuje w Bunkrze Sztuki multimedialną adaptację wiersza Tadeusza Peipera Kwiat ulicy z wykorzystaniem specjalnie stworzonej mobilnej aplikacji, następnie przeniesie się do Spółdzielni Ogniwo – tam redaktorka Maja Staśko zaprosi na dwie dyskusje: Pan poeta, pan poeta. Czy poeta musi być panem? oraz Poetka zaangażowana, poeta zaangażowany oraz na koncert punkowego duetu Siksa. W Muzeum Witrażu odsłonięciu rozległych fragmentów rekonstruowanego właśnie Apolla spętanego Wyspiańskiego towarzyszyć będzie prezentacja poematu Michała Zabłockiego pod tym samym tytułem. Wśród licznych zaplanowanych na tę noc spotkań warto wymienić także spektakl Fundacji Loch Camelot Tylko Chochoł gra wciąż namiętnie... czy projekt Chochoły i paralusy, czyli z Krakowem w tle przygotowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, obejmujący Sąd nad Stanisławem, wiele warsztatów plastycznych i literackich oraz pochód chochołów, a zakończony poetycką biesiadą.
Szczegółowy program na stronie: www.krakowskienoce.pl.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Cracov Fashion Week
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl