Aktualności
Środa, 1 lipca 2015 22:24

Konferencja prasowa przed 11 Festiwalem Muzyki Polskiej

KRAKÓW. W księgarni Kurant odbyła się konferencję prasową dotyczącą 11 edycji Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w dniach od 8 do 18 lipca br. Podczas spotkania szczegółowy program wydarzenia przedstawili dyr. Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stanisław Dziedzic i Paweł Orski Dy­rek­tor Fe­sti­wa­lu Mu­zyki Polskiej.
8 lipca br rozpocznie się 11. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, podczas której będzie można usłyszeć zarówno muzykę dawną, jak i dzieła Chopina, Moniuszki, a także znakomitych kompozytorów współczesnych – Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego, a wszystko w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów z Polski i zagranicy.

Festiwal zainauguruje”Halka” Stanisława Moniuszki -wydarzenie bezprecedensowe na muzycznej mapie Krakowa - 8 lipca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się pierwsze krakowskie powojenne wykonanie”Halki” w wersji wileńskiej. Zachowana zostanie idea pierwowzoru - utwór będzie wykonany estradowo. Zaśpiewają renomowani soliści krajowi i zagraniczni, a na instrumentach historycznych, pod batutą Jana Tomasza Adamusa, zagra Capella Cracoviensis, co nada wydarzeniu szczególnego kolorytu i rysu autentyczności.

Kolejnego dnia, 9 lipca Festiwal przeniesie publiczność w czasy średniowieczne. Żeński zespół wokalny Ensemble Peregrina, kierowany przez śpiewaczkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett, odmaluje muzycznie dzieje za panowania Bolesława I Chrobrego. Koncert składać się będzie z utworów wokalnych: hymnów, pieśni i sekwencji pochodzących z przekazów źródłowych i traktatów, przeplatanych dziełami instrumentalnymi. Całości nada wyrazu pełen polotu styl interpretatorski zespołu, który zwykle zamienia koncert we wspaniałe widowisko muzyczne, atrakcyjne artystycznie i zaskakująco aktualne dla współczesnego widza.

Festiwal Muzyki Polskiej to nie tylko kompozycje szerzej znane, zapisane trwale w kanonie literatury muzycznej. Prezentując muzykę gruntu rodzimego, ukazuje bieżące trendy i kierunki w sztuce dźwięku. Tak też jest przewidziany koncert Sinfonietty Cracovii, z którą w rolach solistów wystąpią czołowi artyści propagujący muzykę współczesną - wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz. Muzycy zaprezentują kompozycje Marcela Chyrzyńskiego (Ukiyo-e), Mikołaja Majkusiaka (Rhythm Games), Dariusza Przybylskiego (RED Yellow, Red. Hommage à Mark Rothko) oraz uwielbiany przez publiczność poemat symfoniczny”Orawa"Wojciecha Kilara. Całość poprowadzi wybitny dyrygent młodego pokolenia - Bassem Akiki.

W drugiej połowie Festiwalu czekają nas dwa bardzo ciekawie zapowiadające się koncerty w kościele św. Katarzyny. 16 lipca wystąpi renomowany, międzynarodowy zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej - Il Giardino d'Amore, pod kierownictwem artystycznym Stefana Plewniaka. Wysłuchamy dzieł kompozytorów-muzyków i kapelmistrzów dworskich z wieków XVI-XVIII, kiedy to kultura muzyczna rozwijała się szczególnie bujnie, m.in. Diomedesa Cato, Wojciecha Długoraja, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Marcina Mielczewskiego, Bartłomieja Pękiela czy Mikołaja Zieleńskiego.

11. edycję Festiwalu pożegnamy 18 lipca w kościele św. Katarzyny kompozycjami dwóch czołowych postaci polskiej XX- i XXI-wiecznej muzyki współczesnej - Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego. Zabrzmią dwa opracowania muzyczne tekstu hymnu pochwalnego”Te Deum”, którego autorstwo przypisywane jest św. Ambrożemu i św. Augustynowi. Dwie wersje-dwa pomysły muzyczne-dwa różne światy. Tym, co łączy obie kompozycje, jest tendencja do korzystania z dobrodziejstw przeszłości (język muzyczny obfituje w nawiązania do tradycji wielkich mistrzów renesansu i baroku), osadzenie ich w teraźniejszości oraz wybieganie nowatorstwem (różnych, ale jakże znamiennych dla twórczości kompozytorów) pomysłów muzycznych w przyszłość. Wystąpią wybitni soliści śpiewający na europejskich scenach operowych: Anna Patrys, Anna Lubańska,Ondrej Šaling i Adam Palka; Chór Filharmonii Krakowskiej i jedna z najbardziej poważanych orkiestr w Polsce - Sinfonia Varsovia. Zadyryguje Maestro Maciej Tworek.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.fmp.org.pl. Bilety dostępne są na portalu ebilet.pl oraz w punktach Info Kraków i od 1 lipca w kasie festiwalowej w Filharmonii Krakowskiej.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe festiwalu
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl