Golemo
Aktualności
Czwartek, 10 października 2013 22:06

Konferencja - Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce

W Katowicach odbyła się Konferencja „Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce” podsumowująca Projekt „Buduj z Energią”. Zaproszeni goście, partnerzy Projektu oraz dziennikarze spotkali się w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum.
Celem Projektu „Buduj z Energią” było rozpowszechnienie informacji na temat korzyści wynikających z budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce, wyedukowanie osób planujących zakup lub postawienie takiego domu. Projekt przybliżyć miał również technologie, rozwiązania energooszczędne oraz możliwości finansowania budownictwa energooszczędnego i pasywnego przez NFOŚiGW.

Konferencję podsumowującą Projekt poprowadził Michał Muzyczuk, który wraz ze swoją rodziną i ekipą telewizyjną przez miesiąc testował energooszczędny „Dom dla Każdego” w Michałowicach. W trakcie debaty goście mogli zapoznać się z wynikami eksperymentu oraz powstałymi na tej podstawie materiałami filmowymi, emitowanymi na antenie TVP.

Debata podzielona została na cztery bloki tematyczne. Pierwszy, w którym o wypowiedzi poproszono specjalistów ds. architektury - Przemysława Rogulę i Piotra Michalskiego, dotyczył trendów w architekturze i technologii budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Opatentowany przez naszych inżynierów system wznoszenia domów ze spienionego polistyrenu tzw. Neopor®-u pozwala na rezygnacje z typowych materiałów budowlanych – cegły i betonu. Materiał posiada doskonałe parametry termiczne, a technologia wznoszenia budynku całkowicie eliminuje powstawanie mostków termicznych, co w połączeniu z zastosowaniem trójszybowej stolarki okiennej zapewnia duże oszczędności w późniejszej eksploatacji budynku – o nagrodzonej w tegorocznym konkursie GreenEvo technologii budowy „Domów dla Każdego” opowiadał architekt - Przemysław Rogula.

Podstawową zaletą energooszczędnego „Domu dla Każdego” są późniejsze niskie koszty eksploatacji. Zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania powierzchni użytkowej ok. 100 m kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 kW – testy wykazały, że koszty ogrzewania budynków w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m2 na miesiąc – dodał.
W jaki sposób osiągnąć tak niskie koszty utrzymania budynku, goście mogli dowiedzieć się już w podczas drugiego bloku debaty, który dotyczył rozwiązań energooszczędnych stosowanych w nowoczesnym budownictwie. W domach energooszczędnych można zastosować różne rozwiązania, które będą mieć wpływ na koszt inwestycji i na późniejsze koszty eksploatacji. - Wykonanie instalacji grzewczej, wentylacyjnej to jeden z najważniejszych etapów budowy domu. Od nich w dużym stopniu zależy też przyszły komfort i koszty eksploatacji. Instalacja pompy ciepła i systemu rekuperacji pozwala zużywać naszym domom mniej energii niż w domach budowanych w technologii tradycyjnej – tłumaczył gościom Marek Bednarz, Dyrektor firmy Viessmann, międzynarodowego producenta systemów techniki grzewczej.

W trzecim bloku o odpowiedź na pytanie – czy budownictwo energooszczędne się opłaca poproszono Wiktora Wilczyńskiego - eksperta Wawel Service, firmy deweloperskiej, która jako jedna z niewielu, już teraz oferuje swoim klientom domy i mieszkania energooszczędne. - W związku z nowelizacją Dyrektywy EPBD dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, rozwiązania energooszczędne w budownictwie niedługo okażą się koniecznością dla wszystkich deweloperów. Wierzymy, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych już dziś - to dobra decyzja – mówił Wiktor Wilczyński. Takie podejście jest korzystne nie tylko dla nas, ale również dla naszych klientów. Połączenie energooszczędności, dobrego projektu architektonicznego i innowacyjnych rozwiązań pozwala nam budować tanie i ciepłe domy, a ich cena nie przewyższa kosztów standardowych nieruchomości – dodał.

W ostatnim bloku o wsparciu finansowym inwestorów prywatnych opowiadał Piotr Obłękowski – przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po konferencji Prezes Fundacji „Edukacja Bez Granic” – Magdalena Kopka i koordynator projektu - Maciej Wojciechowski, podziękowali uczestnikom eksperymentu. Do podziękowań przyłączył się Adrian Potoczek reprezentujący firmę Wawel Service, która użyczyła inwestycji do testów. - Korzystając z okazji ponownego spotkania się życzę Państwu domu na lata. Domu dla każdego, kto ceni komfort i bezpieczeństwo. Domu energooszczędnego, który pozwala uwierzyć, że oszczędzanie nie oznacza rezygnacji z przyjemności – powiedział, wręczając rodzinie prezent w postaci świnki – skarbonki.

opr. s/

źródło: materiały prasowe

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej NT JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl