Aktualności
Niedziela, 17 września 2017 12:13

Kolejne inwestycje zmieniają region

Nowe drogi prowadzące do terenów inwestycyjnych, ale też takie, które poprawią bezpieczeństwo mieszkańców i staną się wygodniejsze dla kierowców, a dodatkowo rozbudowa sieci kanalizacyjnych i wodociągowych – to kolejne inwestycje, które zostaną zrealizowane na terenie gminy Szczurowa i w powiecie bocheńskim.
Każde z tych zadań otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Umowy gwarantujące przyznanie dofinansowania z RPO WM 2014-2020 przekazał wicemarszałek Stanisław Sorys. Ze strony powiatu bocheńskiego odebrali je: starosta Ludwik Węgrzyn i wicestarosta Józef Mroczek. Gwarancję dofinansowania dla gminy Trzciana przekazano na ręce wójta Józefa Nowaka, a umowę dla gminy Szczurowa odebrał wójt Marian Zalewski.

Mieszkańcy Gawłowa (powiat bocheński) mogą odetchnąć z ulgą. Droga powiatowa łącząca Bochnię i Uście Solne, która przebiega przez ich miejscowość, doczeka się generalnego remontu. Ponad 3,5-kilometrowy odcinek pomiędzy Bochnią i Gawłowem nie tylko zostanie poszerzony i lepiej wyprofilowany na zakrętach, ale też zyska nowe chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe i zatoki autobusowe. Zadbano też o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców. W okolicy szkoły przewidziano radarowy pomiar prędkości oraz wyraźne oznaczenie przejścia dla pieszych – kaseton z pulsacyjnym światłem, doświetlenie przejścia wykorzystujące system OZE, progi zwalniające i bariery ochronne odgradzające chodnik od jezdni. Inwestycja, która ma być gotowa do końca listopada 2019 roku to pierwszy etap modernizacji tej trasy. Koszt prac to ponad 8,6 mln zł, z czego prawie 6,5 mln zł to dofinansowanie z RPO WM 2014-2020.

Swoją inwestycję drogową z pomocą unijnych środków zrealizuje też Szczurowa. Powstaje tam strefa aktywności gospodarczej zlokalizowana na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej i planowanej obwodnicy miejscowości. Inwestycja, na którą pozyskano dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego wpisuje się więc w rozwój terenów przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Nowa dwukierunkowa droga lokalna, która połączy tereny inwestycyjne z drogą wojewódzką, powstanie do końca tego roku. Wartość całej inwestycji to prawie 450 tys. zł, z czego ponad 330 tys. zł to dotacja unijna.

Zarówno w gminie Szczurowa, jak i w gminie Trzciana zaplanowano rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Pierwsza z nich na realizację tego zadania otrzymała ponad 4,6 mln zł z regionalnego programu operacyjnego, a druga – ponad 3,4 mln zł. W przypadku gminy Szczurowa budowa kanalizacji sanitarnej to kontynuacja prac podejmowanych w poprzednich latach. Zakończenie tych prac zaplanowano na koniec kwietnia 2020 roku. Z kolei na terenie gminy Trzciana powstanie niemal 1,5 km sieci kanalizacyjnej oraz ponad 23 km sieci wodociągowej. Inwestycja ma być gotowa do końca 2019 roku. Wartość wszystkich prac to prawie 4,9 mln zł.

Przypomnijmy, że na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnych tylko w subregionie tarnowskim przeznaczono ponad 69,2 mln zł z regionalnego programu operacyjnego.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl