Aktualności
Wtorek, 15 maja 2018 17:50

Kolejne filmy o Małopolsce z szansą na produkcję

Piękno małopolskiej przyrody, bogata historia, a także wyjątkowe postaci związane z naszym regionem. Jedno jest pewne – inspiracji w Małopolsce nie brakuje, także tych filmowych. W ramach programu Filmoteka Małopolska dofinansowano właśnie scenariusze produkcji związanych z naszym regionem. Na realizację 47 ciekawych projektów – filmów i notacji – w tym roku przekazano aż 670 tys. zł z budżetu województwa.
- Województwo Małopolskie od lat wspiera twórców, którzy z pasją realizują filmy poświęcone bogatej tradycji naszego regionu, zasłużonym dla nas postaciom czy aktualnym, ważnym wydarzeniom z życia mieszkańców. Wszystkie te osoby są prawdziwymi ambasadorami naszego regionu w Polsce i na świecie, gdyż właśnie dzięki ich produkcjom wiele osób przekonuje się o tym, jak wyjątkowym miejscem na ziemi jest Małopolska – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

W tym roku przyznano dotacje w trzech kategoriach. W pierwszych dwóch – „Małopolska dawniej” i „Małopolska dziś” – zostały nagrodzone pomysły na ciekawe ukazanie dziejów naszego regionu, a także aktualnych wyzwań stojących przed jego mieszkańcami.

W pierwszej nagrodzony został m.in. scenariusz filmu „Niebo nad Małopolską, skrzydła i ludzie”, który ma pokazywać losy Małopolan związanych z lotnictwem. Pozwoli on przypomnieć, że Małopolska jest regionem nierozerwalnie związanym z lataniem, nie tylko poprzez wielkie i chwalebne wydarzenia z naszej historii, ale też te aktualne, o charakterze lokalnym.

W ramach kategorii „Małopolska dziś” dofinansowano z kolei m.in. scenariusz filmu „Nowa kuchnia żydowska”, który w ciekawy sposób ukazuje odradzającą się społeczność żydowską w Krakowie i Małopolsce za sprawą… specjałów tej kuchni oraz kolacji szabatowych organizowanych na krakowskim Kazimierzu. A warto podkreślić, że co roku bierze w nich udział coraz więcej uczestników – zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata.

W tym roku dotacje zostały przyznane też w ramach kategorii „Małopolska. Moja wolność”. W tym przypadku nagrodzono sześć filmów, które przypominają nasze dążenie do wolności oraz pokazują jej wpływ na współczesność i przyszłość kolejnych pokoleń Małopolan. Jakie pomysły zostały nagrodzone? Chociażby scenariusz filmu na temat losów Jerzego Turaszwili, gruzińskiego oficera oraz innych stu oficerów i kadetów gruzińskich, którzy poświęcili się walce o wolną Polskę.

Dofinansowane zostaną zarówno pomysły zgłoszone przez profesjonalnych filmowców, jak i twórców nieprofesjonalnych. Pełną lista scenariuszy, które otrzymały dotację w ramach Filmoteki Małopolska 2018, można znaleźć poniżej.

* * *
Uwaga: Wyjątkowa okazja zobaczenia filmów, które otrzymały dofinansowanie w ramach ubiegłorocznej edycji Filmoteki Małopolskiej, będzie już w dniach 25-27 maja w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12, Kraków). Wstęp na projekcje jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 18 maja pod numerem tel. (12) 424-45-04.

25 maja, godz. 16.00
Jak to ujarzmiłem smoka, 30’
Z Pileckim na szlaku. Śladami ojca, 32’
Orkan, 23’

godz. 18.00 - inauguracja przeglądu
Gdzie jest Wyspiański?, 37’
Ridan, 28’
Plan, 31’

godz. 20.30
Ania. Rzecz o Annie Dymnej, 43’
Plewiński, spojrzenia, 42’

26 maja, godz. 14.00
Dzień na skrzydłach, 30’
Oto człowiek, 56’

godz. 16.00
W poszukiwaniu ideału. Świat Państwa Jankowskich, 46’
Srebrny kur, 35’

godz. 18.00
Z głębokości wołam do Ciebie Panie…, 42’
Labirynty Żaczka, 51’

godz. 20.30
Słowiński trójkąt muzyczny, 42’
Rektor, 42’

opr. s/

źródło: UMWEM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl