WSB
Aktualności
Sobota, 11 maja 2013 22:51

Kilkudniowe ćwiczenia strażaków, policjantów, ratowników WOPR i TOPR nad Dunajcem (zdjęcia)

NOWY TARG. Scenariusz zorganizowanych ćwiczeń przewidywał między innymi akcję ratunkową osoby, walczącej z nurtem górskiej rzeki.
Zespoły ratowników medycznych, strażackie służby ratownicze, policjanci oraz WOPR i TOPR przez kilka dni biorą udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych. Ratownicy ćwiczą wspólne działania na wypadek przeprowadzania akcji ratunkowej na rzekach górskich.

Szkolenia odbywały się na Białce i Dunajcu. W zainscenizowanej w Nowym Targu akcji, uczestniczył TOPR-owski śmigłowiec "Sokół".

Jak tłumaczą organizatorzy - z uwagi na częste akcje ratunkowe przeprowadzane przez różne służby ratownicze - niezbędnym jest opracowanie wspólnych zasad współpracy wszystkich służb współpracujących z Państwowym Systemem Ratownictwa Medycznego.

To pierwsze w Polsce warsztaty ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych dla wszystkich służb uczestniczących w akcjach ratowniczych związanych z działaniami na wodach górskich i powodziowych.

Podczas warsztatów, które potrwają do niedzieli, prowadzone są szkolenia teoretyczne z zakresu hydrologii, pierwszej pomocy przedmedycznej, sposobów zabezpieczania terenów objętych akcją ratowniczą, jak i praktyczne szkolenia z zasad poruszania się w warunkach wody górskiej i powodziowej, prowadzenia bezpośredniej akcji ratunkowej.

W niedzielę na torze kajakowym Ośrodka Sportów Wodnych "Wietrznice" zorganizowane zostaną kolejne ćwiczenia z zastosowaniem sprzętu do udzielania pomocy poszkodowanym w wodzie oraz nowe sposoby wykorzystania sprzętu pływającego na potrzeby ratownictwa.

opr.s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl