Aktualności
Niedziela, 3 maja 2015 16:17

Kandydaci pod Giewontem. W Zakopanem gościli: Duda, Korwin Mikke oraz Jarubas (zdjęcia)

Prawdziwy wysyp kandydatów na prezydenta miał dzisiaj miejsce w Zakopanem. Stolicę Tatr odwiedzili: Andrzej Duda, Janusz Korwin Mikke oraz Adam Jarubas.
Górale najliczniej towarzyszyli Andrzejowi Dudzie. Kandydat PiS na prezydenta uczestniczył w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wraz z pocztami sztandarowymi, młodzieżą szkolną oraz organizacjami społecznymi, zakopiańczykami i turystami przeszedł on Krupówkami na Plac Niepodległości, gdzie po mszy świętej odbyły się główne uroczystości Trzeciomajowe.

W pochodzie przez miasto członkowie Obozu Narodowo Radykalnego - Podhale nieśli 80-metrową polską flagę. Uczestnikom towarzyszyła góralska kapela. Pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Niepodległości, złożono wiązanki kwiatów. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu wskazał na znaczenie, jakie miała w historii Polski Konstytucja 3 Maja.

- To była druga na świecie Konstytucja po amerykańskiej przyjętej zaledwie cztery lata wcześniej. Nazywana wtedy Ustawą rządową 3 maja 1791. To pierwsza europejska konstytucja, która zaplatała tradycję z nowoczesnością, która szacunek dla jednostki ludzkiej podstawowych praw człowieka wiązała z wolą budowy i odtwarzania silnego dobrze funkcjonującego państwa – powiedział Duda.

Tuz po uroczystościach na Placu Niepodległości, na Krupówki dorożką zajechał Janusz Korwin Mikke, którego też licznie przywitali zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Wrócił on do historii. Według niego Podhale, było okupowane przez różne państwa i systemy, ale się nie dało ujarzmić. Dzisiaj jest okupowane przez Unię Europejską.

- Teraz sprawdza ona górali, jak się robi oscypki – mówił na Krupówkach Janusz Korwin Mikke. – Pamiętam, jak miałem kilka lat i te oscypki jadłem i mi nie szkodziły, a teraz urzędnicy muszą pilnować, czy górale umieją robić oscypki. W tej całej Brukseli, to jest banda głupków.

Zakopane odwiedził również Adam Jarubas. Kandydat PSL pojawił się na Kasprowym Wierchu. Apelował do Polaków, aby byli dalej byli Polakami, aby nigdy nie zaginęła kultura polska, tożsamość i tradycja.

js/ zdj. Piotr Korczak

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl