Aktualności
Piątek, 10 stycznia 2014 20:14

KRAKÓW. Sąd przyznał 170 tys. odszkodowania za hałas z lotniska

Krakowski sąd przyznał 170 tys. zł odszkodowania właścicielce posesji położonej w obszarze ograniczonego użytkowania wokół lotniska Balice – poinformowała Aneta Rębisz z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie. Wyrok jest nieprawomocny.
Jest to jeden z pierwszych wyroków w sprawie niedogodności związanych z bliskim sąsiedztwem lotniska. W dwóch sprawach dotyczących działek niezabudowanych zapadły już wyroki oddalające powództwo.

Pozew właścicielki nieruchomości dotyczył odszkodowania w wysokości 355 tys. zł za istotne ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w wyniku utworzenia obszaru oraz konieczność znoszenia stanu ponadnormatywnego hałasu bez możliwości domagania się zaprzestania emisji.

Do krakowskiego sądu wpłynęło w tej sprawie ponad 60 pozwów. Mieszkańcy obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska domagają się odszkodowań za obniżenie wartości nieruchomości oraz konieczność wyciszenia domów.

Pozwy związane są z utworzeniem w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska tzw. obszaru ograniczonego użytkowania. Uchwałę w tej sprawie przyjął w maju 2009 r. Sejmik Województwa Małopolskiego. Na mocy uchwały, 11 lipca 2011 r. upłynął termin zgłaszania roszczeń o odszkodowania, o które mogą ubiegać mieszkańcy i właściciele nieruchomości położonych w rejonie lotniska.

- Złożyliśmy wniosek o uzasadnienie wyroku i w zależności od jego treści zdecydujemy o kolejnych krokach - powiedziała rzeczniczka spółki Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice Urszula Podraza. Jak podkreśliła, "sąd zasądził połowę roszczenia powódki, czyli uznał część żądań za bezzasadne".

Wskazała również, iż orzecznictwo sądu jest niejednolite, ponieważ w sierpniu ub. roku zapadł wyrok oddalający roszczenia właściciela.

/ab

źródło: PAP

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl