WSB
Aktualności
Środa, 9 sierpnia 2017 11:34

Już za kilka dni w Krynicy-Zdroju rozpocznie się podróż muzycznymi szlakami, czyli 51. Festiwal im. Jana Kiepury!

Ponad 30 wydarzeń, 500 artystów, 9 orkiestr, 3 balety i 2 chóry. Światowej sławy gwiazdy polskie i zagraniczne, artyści z Korei, Włoch i USA, a to wszystko w 8 dni. Tak zapowiada się 51. Festiwal im. Jana Kiepury, który odbędzie się w dniach od 12 do 19 sierpnia w Krynicy-Zdroju.
Już po raz pięćdziesiąty pierwszy, w malowniczej Krynicy, upamiętniony zostanie wielki Polski artysta - Jan Kiepura, światowej sławy śpiewak o wyjątkowym talencie i głosie, który nazywany był królem tenorów. W licznych koncertach, spektaklach i wydarzeniach plenerowych poświęconych muzykowi, zaprezentują się artyści różnych specjalności i pochodzący z różnych zakątków świata. Wystąpią znani śpiewacy operowi, jak: Małgorzata Walewska, Katarzyna Oleś-Blacha, Wojciech Śmiłek, Marcin Bronikowski, Leszek Skrla, Graziella Morino, JaeEun Paik, ByungKil Yoon, DongWon Kim, Paul Kong, a także gwiazda muzyki pop Natalia Kukulska, która zaprezentuje swoje utwory w klasycznej odsłonie. Na scenach wystąpią najlepsze chóry i orkiestry pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in.: Francesco Bottigliero, Aurelio Canonici, Stanisław Krawczyński; a nawet zespoły baletowe, w tym pochodzący z Krakowa Balet Cracovia Danza. Zróżnicowany i bogaty program festiwalu odzwierciedlony został w barwnych, muzycznych szlakach, które poprowadzą widzów poprzez liczne festiwalowe wydarzenia.

Szlak czerwony, kieruje widownię na koncerty główne, odbywające się codziennie o godz. 20, w Pijalni Głównej. A będą to: koncert włoskiej muzyki operowej i filmowej Aria dla Krynicy (12 sierpnia, sobota), widowisko muzyczno-taneczne Zakochani w operetce (13 sierpnia, niedziela), Świat w hołdzie Janowi Kiepurze (14 sierpnia, poniedziałek), podczas którego dla patrona festiwalu zaśpiewają najlepsi zagraniczni wokaliści, koncert Kiepura i co dalej (15 sierpnia, wtorek), na którym wystąpią wybitni śpiewacy młodego pokolenia, produkcja Akademii Muzycznej w Krakowie, jedyna opera komiczna G. F. Haendla Xerxes (16 sierpnia, środa), Wielka Księżna Gerolstein, operetka do roku 2016 niewykonywana w Polsce w całości (17 sierpnia, czwartek), niezwykły koncert Natalii Kukulskiej, łączący różne gatunki muzyczne Natalia Kukulska & Atom String Quartet & Leopoldinum (18 sierpnia, piątek) oraz Gala finałowa, na której zaprezentują się sławy muzyki operowej (19 sierpnia, sobota).

Szlak niebieski, poprowadzi widzów w miejsca, w których odbywać się będą codzienne koncerty o godz. 16, w ramach których m. in. liczne recitale znanych wokalistów, jak: Agnieszka i Tomasz Kuk (Stary Dom Zdrojowy, 12 sierpnia) czy Katarzyna Oleś Blacha (Stary Dom Zdrojowy, 18 sierpnia); koncerty prezentujące większe formy muzyczne, jak Mała msza uroczysta G. Rossiniego (13 sierpnia, Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy), spektakl Baletu Cracovia Danza Brunetki, blondynki (scena plenerowa przy Pijalni Głównej), a także koncert gwiazdorskiego amerykańskiego zespołu Chanticleer - an orchestra of voices, zrzeszającego w sobie dwunastu najlepszych amerykańskich wokalistów (Serce żołnierza, 19 sierpnia, Kościół Zdrojowy).

Oprócz dwóch głównych szlaków na mapie 51. Festiwalu im. Jana Kiepury są także, te które prowadzą do codziennych wydarzeń odbywających się zawsze w tych samych miejscach. I tak, szlak zielony, przypisany został do Krynickich spotkań z artystą (godz. 11, Stary Dom Zdrojowy), codziennych rozmów Przewodniczącej Rady Programowej Festiwalu Elżbiety Gładysz z występującymi w trakcie wydarzenia artystami oraz szlak pomarańczowy prowadzący na Deptak przy Pijalni Głównej, gdzie codziennie o 18.45, odbywać się będą niezwykłe wydarzenia plenerowe Uśmiechnij się z Kiepurą, a w ich trakcie śpiew, anegdoty z życia Jana Kiepury i jego małżonki Marty Eggerth oraz wspólne muzykowanie. Festiwal poprzedzony jest muzycznym przedtaktem, który stanowi występ krynickiego zespołu tańca „Miniatury” w spektaklu Królewna Śnieżka (11 sierpnia, godz. 20, Pijalnia Główna w Krynicy).

Szczegóły programu Festiwalu: www.51.festiwalkiepury.pl oraz w dziale Co gdzie Kiedy MalopolskaOnline.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl