Aktualności
Poniedziałek, 7 maja 2018 08:33

Już w czerwcu w zabytkowym hangarze w Czyżynach mogą pojawić się pierwsi zwiedzający

Jeszcze w czerwcu w zabytkowym hangarze w Czyżynach mogą pojawić się pierwsi zwiedzający. Przedstawiciele Muzeum Inżynierii Miejskiej chcą tam zrobić tymczasową ekspozycję. Zainteresowani będą mogli zobaczyć m.in. zabytkowe tramwaje, autobusy oraz pojazdy służb technicznych. To może być pierwszy krok do ożywienia miejsca, któremu jakiś czas temu groziła katastrofa budowlana.
- To miejsce szczególne dla dzielnicy. Jest świadectwem geniuszu polskiej myśli architektonicznej okresu międzywojennego - nie ukrywa Wojciech Krzysztonek, radny miejski. Przypomina, że obiekt powstał na podstawie projektu wybitnego polskiego architekta Izydora Stella-Sawickiego. - Przez lata bardzo mocno zniszczał. Pojawiały się różne wizje jego zagospodarowania, ale nie było żadnych konkretów. W pewnym momencie pojawił się nawet nakaz nadzoru budowlanego, dotyczący przeprowadzenia prac ratunkowych. Po prostu temu obiektowi groziła katastrofa budowlana - przypomina Krzysztonek.

Dopiero w tej kadencji udało się przeprowadzić niezbędne prace ratunkowe, m.in. wymianę poszycia dachu, który w wielu miejscach przeciekał. Wzmocniono też dźwigary, na których utrzymuje się cała konstrukcja. Pod nadzorem konserwatora odtworzone zostały również ośmioskrzydłowe wrota.

Przedstawiciele Muzeum Inżynierii Miejskiej, które chce tam zrobić swoją filię, zamierzają pozyskać dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego wojewódzwa małopolskiego na rewitalizację obiektu. Mowa nawet o 6 mln złotych.

To jednak nie koniec atrakcji dla zwiedzających. Do hangaru przeniesie się również Muzeum Ratownictwa wraz z zabytkowymi pojazdami straży pożarnej i pogotowia. Z propozycją pomocy dla miłośników ratownictwa wyszło właśnie Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Wypięknieje też teren wokół hangaru i dawnego pasa startowego starego lotniska Rakowice-Czyżyny, gdzie ma powstać park, który ma już pozwolenie na budowę.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl