Aktualności
Niedziela, 25 marca 2018 22:51

Jubileuszowy Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

W Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju odbył się już po raz 60-ty Konkurs Palm Wielkanocnych. Tegoroczny konkurs był nie tylko jubileuszowy, ale i rekordowy. Zgłoszono bowiem do niego aż 145 palm.
Kościółek obległy tłumy, a kolorowy pochód, który po mszy przemaszerował z kościoła św. Marii Magdaleny do zabytkowego kościółka, wypełnił całą ulicę Orkana. Na czele pochodu jechał Chrystus na osiołku, prowadzony przez górali z Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju, którego członkowie, wraz z członkami zespołów Robcusie i Robcanie, stworzyli oprawę regionalną Niedzieli Palmowej w Muzeum Orkana. W kościółku uczestników i widzów powitał dyrektor muzeum Zbigniew Wójciak, w tym m.in. obecnych tu patronów honorowych konkursu - burmistrz Ewę Przybyło i starostę nowotarskiego Krzysztofa Fabera. Konkurs prowadził Kazimierz Zapała, który wystąpił w roli konferansjera.

Palmy oceniało jury konkursowe składające się z regionalistów, muzealników i etnografów. Zasiedli w nim: Stanisława Trebunia Staszel - Kierownik Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ, Marcin Kudasik - regionalista i znawca kultury ludowej, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka - etnograf i pracownik Muzeum Orkana oraz Aleksandra Traczyk, adiunkt muzealnictwa w Muzeum Orkana. Oceniali oni palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza oraz dwie "Miss Publiczności". Jury brało pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu. Na najlepszych czekały nagrody i wyróżnienia. Konkursowi towarzyszył Kiermasz Wielkanocnych Przysmaków pt. „Alebabki...”.

Protokół
Jury po obejrzeniu 145 palm zgłoszonych do konkursu, jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: Nagrody główne:
I miejsce w kategorii: Palma Tradycyjna - Dominik i Łukasz Zając
II miejsce w kategorii: Palma Tradycyjna Amelia Rapacz
II miejsce w kategorii: Palma Tradycyjna Karina Bochnak

I miejsce w kategorii: Palma Współczesna – Śląskie Centrum Rehabilitacji Uzdrowiskowej
II miejsce - Zespół Powicher Rdzawka
III miejsce Karolina Koszarek

I miejsce w kategorii: Palma Najpiękniejsza - Kasper Grzebień
II miejsce - Przedszkole Miejskie nr 1
III miejsce Elżbieta Kielusiak

Wyróżnienia:
- wyróżnienie dyrektora Muzeum im. Wł. Orkana dla Góralskiego Zespołu Robcusie.

Nagrody ufundowane przez Andrzeja Dubiela firma Dubiel Vitrum – Magdalena Pyka, Weronika i Gabrysia Domałaczny, Zespół Szkół Uzdrowiskowych, Bartłomiej Świerczek, Wojtek i Michał Żmuda.

Nagroda burmistrz Ewy Przybyło otrzymuje ZOL w Rabce-Zdroju. Nagrody ufundowane przez Marka Traczyka - ZSU przy Instytucie Matki i Dziecka, Izabela Maciąg, Zespół Szkół Uzdrowiskowych „Olszówka” i Klaudia Czyszczoń.

"Jury pragnie podkreślić, że podczas tegorocznej edycji konkursu palmy prezentowały wyrównany poziom artystyczny i niezależnie od wielkości, były wykonane z wielką starannością oraz dbałością o tradycję i z artystyczną finezją.

W ocenie palm brano pod uwagę, w zależności od kategorii, wykorzystanie tradycyjnych materiałów (wierzbowych witek, gałęzi sosny, świerka i jałowca, zboża itd.), techniki zdobniczej (kwiaty i wstążki z bibuły, kokardki z papieru), estetykę wykonania, a także nowatorskie spojrzenie na tradycję. Stosując ww. kryteria jury zdecydowanie odrzuca palmy posiadające detale zdobnicze wykonane z tworzyw syntetycznych, np. plastikowe czy też foliowe kwiaty."

opr.s/ zdj. Piotr Kuczaj

źródło: podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl