Piątek, 19 kwietnia | Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
29.03.2017 | Czytano: 85

Jest zielone światło dla rewitalizacji Nowej Huty?

Nie brak kontrowersji po tym, jak w połowie marca wojewoda małopolski wszczął postępowanie, które miało na celu sprawdzenie legalności uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyjęcia programu pn. „Nowa Huta dziś!”.

Jak tłumaczył Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego, ten wystąpił do Rady Miasta Krakowa celem uzyskania wyjaśnień. Postępowanie dotyczyło formalności wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Wątpliwe była dopuszczalność przekazania wykonania zadań radom dzielnic w odrębnej uchwale, w sytuacji, w której powinny być one ustalone w ramach osobnej procedury w statucie dzielnic, również przyjęcia uchwały w trybie pilnym przy zastosowaniu formuły jednego czytania oraz wątpliwej kwalifikacji autopoprawki. Ponadto Rada Miasta Krakowa nadała tej uchwale rangę aktu prawa miejscowego, natomiast przepisy mówią o tym, że jest to dokument o charakterze kierunkowym.

Sam już ten fakt wywołał serię różnorakich doniesień, w tym medialnych. Mówiło się nawet o tym, że wojewoda chce unieważnić uchwałę. Radny Tomasz Urynowicz poinformował o tym we wpisie na swoim internetowym profilu:

„A jednak... Wojewoda Małopolski unieważnił w części uchwałę wprowadzającą program "Nowa Huta Dziś", czyli zwiększenia środków na remonty dróg i chodników w Nowej Hucie!!! (…) Skandal!!! Wojewoda dokończył dzieła swoich kolegów z PIS z Rady Miasta, którzy blokowali zwiększenie środków na remonty w Nowej Hucie. Kolejny raz powtórzę, będziemy projekt uchwały zgłaszać do skutku!”

Tego typu doniesienia skłoniły służby przedstawiciela rządu w regionie do wydania kolejnego komunikatu w palącej sprawie.

- Program „Nowa Huta Dziś” mógł i może nadal być realizowany. Wojewoda dopuścił do jego funkcjonowania, co oznacza, że radni mogą przystępować do uruchamiania przetargów na realizację inwestycji w Nowej Hucie – zaznacza dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosław Chrapusta.

Dodał, że pieniądze w budżecie miasta na prace inwestycyjne są zarezerwowane od początku stycznia. Zatem program może być wdrażany i nie wymaga ponownego przygotowania projektu uchwały.

Jak podkreślił dyrektor Chrapusta, wojewoda zgłosił zastrzeżenia jedynie do kwestii formalnych, które w żaden sposób nie wpływają na realizację programu. W swoim rozstrzygnięciu nadzorczym bowiem zakwestionował to, że w przedmiotowej uchwale programowi „Nowa Huta Dziś” nadano rangę prawa miejscowego. Ten zaś takiej rangi nie ma i nie może mieć ze swej istoty. Nie dotyczy on bowiem m.in. praw i obowiązków obywateli, a przedstawia program działań inwestycyjnych. Jest to zatem wyłącznie kwestia formalno-techniczna, przekładająca się tylko na publikację w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

- Taki charakter ma też drugi zapis podważony przez Wojewodę, dotyczący kompetencji Przewodniczącego Rady Miasta w zakresie zwoływania spotkań konsultacyjnych. Kompetencje te odnoszą się zwoływania sesji rady. Także ta kwestia w żaden sposób nie wiąże się z wdrożeniem programu - dodaje Marcinkiewicz.

Takie tłumaczenie nie przekonało radnego. Zauważył, że podjęta przez wojewodę decyzja nie jest bez znaczenia dla realizacji uchwały, bo ogranicza ona możliwość przeprowadzenia wyboru zadań we współpracy z mieszkańcami.

Przypomnijmy, przyjęty w połowie lutego program pn. „Nowa Huta dziś !” ma funkcjonować na terenie Dzielnic Nr XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie oraz XVIII Nowa Huta. Określa on zasady przeprowadzania remontów, budowy, przebudowy i rozbudowy podstawowej infrastruktury technicznej tj. chodników, dróg i oświetlenia we wskazanych dzielnicach nowohuckich.



fot. UMK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl