Aktualności
Piątek, 9 listopada 2018 08:43

Jest starszy od Powązek i Rakowickiego. Tarnowianie wsparli zachowanie miejscowej nekropolii

Rekordowa suma środków zasiliła tegoroczną kwestę na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Wynik hojności tarnowian cieszy tym bardziej, że miejscowa nekropolia jest jedną z najstarszych nie tylko w Małopolsce, ale i w kraju.

Być może nie wszyscy wiedzą, że Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych w Małopolsce i w Polsce. Jest starszy od słynnych warszawskich Powązek i od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Liczy około czterech tysięcy nagrobków oraz trzy zbiorowe mogiły – Sybiraków, Kresowian i ofiar rabacji galicyjskiej.

Nic więc dziwnego, że zachowanie walorów nie tylko architektonicznych, ale przede wszystkim sentymentalnych i duchowych dla potomności tarnowskiej nekropolii to ważny obowiązek wszystkich mieszkańców miasta. Tym bardziej cieszy, że co puszek podczas 25., jubileuszowej kwesty, zorganizowanej przez Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie trafiła rekordowa suma - ponad 30 tysięcy złotych.

- To rekord – podkreśla Ewa Filipów, prezes komitetu.

Jak podaje Daniela Motak z tarnowskiego magistratu, w ostatnich latach na tarnowskim Starym Cmentarzu wyremontowanych zostało ponad 200 nagrobków. Ponad 50 remontów sfinansował Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem.

Opr. eł//fot. Paweł Topolski/UMT
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl