Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
07.11.2021 | Czytano: 137

Jedna z pierwszych polskich adwokatek - Aniela Steinberg - upamiętniona w Krakowie

W piątek, 5 listopada na ul. Basztowej 8 w Krakowie odsłonięta została tabliczka, poświęcona Państwu Anieli i Emilowi Steinbergom. Aniela Steinbergowa była pierwszą polską adwokatką, która wywalczyła sobie prawo do wykonywania zawodu, nieugięcie broniła społecznie osób prześladowanych w tym robotników strajkujących i działaczy mniejszości etnicznych. Jej mąż wybitny polski cywilista był jednym z pierwszych krakowskich adwokatów, który przyjmował na aplikację kobiety.

Tabliczka zawisła na ścianie Szkoły Muzycznej w Krakowie, dzięki staraniom wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050, wsparciu Sieci Solidarności i Krakowskiej Izby Adwokackiej oraz dzięki życzliwości dyrektora Włodzimierza Pabiana. W wydarzeniu uczestniczyli:
- Paweł Rogala - pomysłodawca takiej formy upamiętnienia państwa Steinbergów i wolontariusz Stowarzyszenia Polska 2050
- Edward Nowak, Halina Nowak i Krzysztof Nowak - przedstawiciele Stowarzyszenia Sieć Solidarności
- Przedstawiciele środowiska prawniczego: mecenas Paweł Gieras - prezes ośrodka badawczego adwokatury przy naczelnej radzie adwokackiej w Warszawie; mecenas Stanisław Jaźwiecki i mecenas Dominik Kostrzewski
- Ludwika Wujec - polska polityk, działaczka opozycji w PRL
- Ewelina Pytel - przewodnicząca KODU na Małopolskę


Aniela Steinberg urodziła się w 1896 roku. Jak mówił o niej mecenas Paweł Gieras: “Wrażliwość w stosunku do drugiego człowieka widać w całym jej życiu. Aniela Steinberg miała również to szczęście, że mogła być adwokatem, czyli wykonywać zawód w którym można, jak chyba w żadnym, tak bardzo wiele móc pomóc drugiemu człowiekowi i z tej możliwości (...) korzystała stając zawsze po stronie słabszych tych, którzy w zderzeniu czy to z dużymi firmami, czy to wreszcie z państwem, czy systemem byli w dużo gorszej i dużo słabszej pozycji.”


Pani Ludwika Wójec, która poznała Panią Anielę w 1976 roku, podzieliła się prywatnymi wspomnieniami na temat tej ważnej postaci. Wspominała walkę Anieli Steinsberg oraz Władysława Winawera o wznowienie procesu Kazimierza Moczarskiego. Oboje z Władysławem Winawerem doprowadzili do anulowania niesprawiedliwego, stalinowskiego wyroku na Moczarskim. Od Ludwiki Wujec usłyszeliśmy również o początkach KOR-u (Komitetu Obrony Robotników) organizacji, która w sposób legalny walczyła o pobitych i wyrzuconych z pracy robotników z Radomia,Ursusa i Płocka, której prawną konstrukcję wymyśliła Pani Aniela. “Jeżeli potrafiła w czasie wojny, będąc żydówką współpracować z Żegotą - organizacją, która pomagała Żydom i ratowała ich - to ile trzeba mieć siły odwagi i tupetu, ale takiego mądrego, dobrego tupetu”. - opowiadała Wujec. “Bardzo bym chciała, żeby takich Aniel było w Polsce więcej”.

Paweł Rogala na zakończenie podziękował rodzinie Państwa Steinberg. Jak też członkom Stowarzyszenia Polska 2050 Rafałowi Komarewiczowi i Karolinie Górnisiewicz za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl