Czwartek, 18 kwietnia | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
23.08.2022 | Czytano: 45

Jak uzyskać finansowanie w ramach programu Czyste Powietrze? (mat. partnera)

Czyste Powietrze to program rządowy, dzięki któremu możemy uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację budynku mieszkalnego. Od ubiegłego roku rząd współpracuje w tej kwestii z bankami, co pozwala na skorzystanie z większej puli środków.

Wymiana źródeł ciepła czy prace termomodernizacyjne w mocno zniszczonym budynku bywają kosztowne, dlatego warto wesprzeć się środkami bankowymi w formie kredytu. Przy spełnieniu wymagań banku nie musimy zwracać pożyczonego kapitału w całości.

Jakiego typu wydatki sfinansujemy kredytem na Czyste Powietrze?
Kredyt na program rządowy Czyste Powietrze pozwala na sfinansowanie ściśle określonych kategorii wydatków. Należą do nich m.in.:
- wymiana źródła ciepła na paliwo stałe, a także zakup i montaż nowego źródła ciepła,
- zbudowanie instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
- wykonanie nowej stolarki drzwiowej i okiennej,
- przygotowanie wentylacji mechanicznej z funkcją odzysku ciepła,
- wykonanie ociepleń przegród budowlanych,
- zbudowanie małych instalacji fotowoltaicznych,
- przygotowanie określonej dokumentacji – np. projektowej lub do audytu energetycznego.
Musimy także pamiętać o tym, że do programu Czyste Powietrze kwalifikowane są tylko wydatki ponoszone przez właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych albo lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych i posiadających osobną księgę wieczystą.

Kredyt gotówkowy na program Czyste Powietrze – zasady
Kredyt gotówkowy na program Czyste Powietrze to rozwiązanie, które oferuje obecnie 7 polskich banków. Pierwsze z nich zaczęły je wdrażać już w 2021 r. Jest to kredyt, który możemy zaciągnąć na kwotę przekraczającą maksymalną wysokość dotacji (wynoszącą, w zależności od poziomu dofinansowania do 37 tysięcy złotych). W trakcie spłaty takiego kredytu istnieje możliwość jego częściowego rozliczenia dotacją, która pokryje w ten sposób część kapitału. Warunkiem skorzystania z takiego wsparcia spłaty kredytu jest złożenie wniosku o dotację już przy ubieganiu się o kredyt, a następnie – po zakończeniu inwestycji – złożenie drugiego wniosku o rozliczenie dotacji. Warto wiedzieć o tym, że na lata 2021-2022 banki uzyskały limit środków aż 1,5 mld złotych, w ramach którego, mogą przekazać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚiGW) wnioski o dotacje od klientów na częściową spłatę zobowiązań związanych z programem Czyste Powietrze.

Jaki kredyt gotówkowy warto wybrać do programu Czyste Powietrze?
Na rynku bankowym możemy spotkać wiele propozycji kredytu gotówkowego w programie Czyste Powietrze. Różnią się one między sobą kilkoma parametrami. Dobre warunki kredytu dostępnego w ramach programu Czyste Powietrze proponuje m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Możemy tutaj wziąć 100.000 zł kredytu na preferencyjnych warunkach, jeśli chodzi o oprocentowanie i przy zerowej prowizji, na okres aż 96 miesięcy. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji bank w naszym imieniu wnioskuje do WFOŚiGW o dotację. Ważna jest data poniesienia pierwszego kosztu kwalifikowanego. Po pozytywnej decyzji Funduszu otrzymujemy 18 miesięcy na realizację przedsięwzięcia. Gdy prace zostaną już zakończone, należy złożyć do Funduszu wniosek o płatność, do którego dołącza się faktury VAT i rachunki wskazujące na poniesione rzeczywiste koszty kwalifikowane. Na tej podstawie WFOŚiGW decyduje o wypłacie kwoty dotacji. Istotne jest to, że wypłacone przez bank środki muszą być wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, czyli na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze”, w tym co najmniej w 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych. Wszelkie niezbędne informacje na temat kredytu Czyste Powietrze dostępne są za pośrednictwem infolinii, strony internetowej banku bądź bezpośrednio w jego placówce.

Źródła:
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci
https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/#o-kredycie
 

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl