Aktualności
Czwartek, 9 sierpnia 2018 08:30

Jak będzie wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie?

KRAKÓW. W trakcie spotkania z dziennikarzami na Plantach, podane zostały szczegóły dotyczące konkursu na Centrum Muzyki w Krakowie. Informacji udzielał marszałek Jacek Krupa, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, Magdalena Kozień-Woźniak – przedstawiciel SARP i sędzia konkursowy.
Kilka sal koncertowych, z których największa pomieści nawet 1400 słuchaczy, a do tego sale multimedialne, sale prób czy restauracja – tak według założeń ma wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie. Województwo Małopolskie wspólnie z Gminą Miejską Kraków ogłosiło właśnie międzynarodowy konkurs na projekt siedziby tej nowej instytucji i otaczającego ją parku miejskiego. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na początek grudnia tego roku.

To kolejny ważny krok na drodze do powstania Centrum Muzyki w Krakowie – instytucji, która ma się stać nie tylko nowoczesną salą koncertową, ale też siedzibą dla najbardziej uznanych krakowskich instytucji, w tym artystów z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovia. Po zamianie gruntów pomiędzy województwem małopolskim a Agencją Mienia Wojskowego przyszedł czas na szczegółowe zaplanowanie tego, jak ma wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie.

Ogłoszony właśnie konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma przyciągnąć projektantów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy – pula nagród w konkursie to w sumie aż 300 tys. zł, z czego zwycięzcy przypadnie 150 tys. zł. Trzeba się jednak pospieszyć, bo chęć udziału w konkursie można zgłosić tylko do 3 września, a projekty konkursowe trzeba przygotować do 19 listopada. Rozstrzygnięcie zaplanowano na początek grudnia.

Rozpisując konkurs województwo małopolskie i miasto Kraków zarysowało najważniejsze wymagania, jakie musi spełniać projekt na siedzibę Centrum Muzyki. Już wiadomo, że jego serce mają stanowić nowoczesne sale koncertowe, z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1400 osób. Obok niej ma również powstać tzw. Miejska Sala Koncertowa (mieszcząca 650-800 słuchaczy) i sala recitalowa (na 270-300 słuchaczy). W projekcie budynku musi się również znaleźć miejsce na przestronne sale prób, salę multimedialną, a także przestrzeń edukacyjną czy restaurację. Zakłada się, że powierzchnia użytkowa całego obiektu będzie miała 28 000 metrów kwadratowych

Przypomnijmy, Centrum Muzyki ma powstać do 2024 roku przy ul. Skrzatów w Krakowie – jego siedziba będzie usytuowana pomiędzy bulwarem Kurlandzkim, nasypem kolejowym i terenem Akademii Muzycznej. Koszt całego projektu szacuje się na ok. 265 mln zł.

Warto dodać, że konkurs architektoniczny został przygotowany i ogłoszony przy współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl