Aktualności
Wtorek, 15 października 2013 16:46

Inwestycje w infrastrukturę techniczną – 4 miejsce Szczawnicy w ogólnopolskim rankingu dwutygodnika „Wspólnota”

W najnowszym – październikowym wydaniu dwutygodnika „Wspólnota” został opublikowany najnowszy ranking ogólnopolski obejmujący inwestycje samorządów terytorialnych w infrastrukturę techniczną w latach 2010 – 2012. W kategorii "miasta inne" na wysokiej 4 pozycji została sklasyfikowana Szczawnica.
Wysokie w ostatnich latach miejsce Szczawnica zawdzięcza wysokiemu wskaźnikowi pozyskanych środków unijnych i środków finansowych z zewnętrznych źródeł. Dobre wykorzystanie zaowocowało systematycznym awansem z 104 miejsca w Polsce w latach 2005-2006 na miejsce 67 w latach 2006-2008, miejsce 15 w latach 2007-2009, miejsce 5 w latach 2008-2010, oraz w dwóch ostatnich klasyfikacjach za lata 2009-2011 i 2010-2012 na miejsce 4.

Szczawnica w ostatnim okresie jest wyprzedzana jedynie przez bardzo bogate samorządy inwestujące ze środków własnych tj. Krynicę Morską z województwa pomorskiego, oraz Nowe Warpno z województwa zachodniopomorskiego. Trzecie miejsce z nieznaczną przewagą nad Szczawnicą zajęło miasto Uniejów z województwa łódzkiego – miejscowość uzdrowiskowa, w której powstał z funduszy budżetu państwa nowy kompleks uzdrowiskowy najnowocześniejszy w naszym kraju.

W pierwszej dwudziestce rankingu w kategorii „miasta inne” znalazły się również miejscowości uzdrowiskowe z Małopolski. Na miejscu 9 została sklasyfikowana Krynica, a na miejscu 20 miasto Muszyna. Wartość inwestycji na jednego mieszkańca wynosi w Szczawnicy 2444 zł, w Krynicy 1961 zł, a w Muszynie 1429 zł.

W latach 2008 -2012 w Szczawnicy zostały pozyskane środki finansowe na realizację inwestycji w kwocie 60.918.244,97 zł, co pozwoliło uporządkować gospodarkę wodociągową oraz zrealizować wiele inwestycji związanych z turystyczno – uzdrowiskowym charakterem miejscowości. Realizacja promenady spacerowej, czy chociażby rewitalizacja Placu Dietla i Parku Dolnego to przedsięwzięcia, które znacząco zmieniły odbiór miasta.

- Realizacja wielu projektów wymaga od nas jako władz samorządowych wielu nie łatwych decyzji. Niewątpliwie dzięki zrozumieniu naszych radnych kierunek, który obraliśmy, czyli realizacja dużych inwestycji przy jak największym wykorzystaniu okazji, jaką stwarzają środki unijne, pozwoliła zmienić naszą pozycję na mapie miejscowości atrakcyjnych. Mam nadzieję, że również nasi mieszkańcy odczuwają większe zainteresowanie Szczawnicą. Przekłada się to też naturalnie na nasze możliwości finansowe. Jeszcze w 2007 roku nie do pomyślenia byłoby osiągnięcie przez nas dochodów własnych na poziomie 25 mln zł. Wówczas 17 mln zł było granicą możliwości naszego budżetu. To są te wymierne wskaźniki odczuwalne nie tylko w budżecie gminy, ale także mam nadzieję w budżetach domowych – podsumowuje Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

opr.s/

źródło: UMiG Szczawnica

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl