Aktualności
Środa, 2 lipca 2014 22:09

Inwestycje drogowe za miliard złotych

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o realizacji 19 inwestycji kluczowych dla komunikacji drogowej w regionie. Zadania o wartości ponad miliarda złotych mają zostać wprowadzone do Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Jak poinformowali podczas konferencji prasowej w Tarnowie wicemarszałek Roman Ciepiela oraz członek Zarządu Stanisław Sorys - inwestycje będą współfinansowane z pieniędzy unijnych, które Województwo Małopolskie otrzyma w perspektywie finansowej 2014-2020. Wśród propozycji są m.in. inwestycje w regionie tarnowskim – obwodnice Wierzchosławic i Łętowic oraz Tuchowa, a także połączenia węzłów autostrady A4 – w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej, a w Bochni – z krajową „czwórką”.

Inwestycje będą współfinansowane z pieniędzy unijnych, które Województwo Małopolskie otrzyma w perspektywie finansowej 2014-2020. Wśród propozycji są m.in. inwestycje w regionie tarnowskim – obwodnice Wierzchosławic i Łętowic oraz Tuchowa, a także połączenia węzłów autostrady A4 – w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej, a w Bochni – z krajową „czwórką”.

Budowa obwodnicy Łętowic i Wierzchosławic, o długości 2,3 kilometra to zadanie zaplanowane na lata 2015-2017. Wartość planowanych prac to 34 miliony złotych, z czego niemal 29 milionów stanowić będzie unijna dotacja. W efekcie, zjeżdżając z węzła A4 w Wierzchosławicach w stronę południową, bezkolizyjnie ominiemy zarówno zabudowania Wierzchosławic i Łętowic, jak i – dzięki budowanej obecnie obwodnicy – zabudowania Wojnicza i Wielkiej Wsi. Kolejne zadanie, wprowadzone do WPF to budowa połączenia węzła autostradowego w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Koszt prac oszacowano około 180 milionów złotych. 6 milionów złotych – to pieniądze, które mają pochodzić z budżetu województwa i będą przeznaczone na część tzw. wkładu krajowego. Wschodniej obwodnicy (w ciągu drogi wojewódzkiej 977) w 2018 roku doczeka się Tuchów. Będzie budowana od 2015 roku. Wartość tego zadania to 80 milionów złotych, z czego 68 milionów będzie pochodziło z unijnego wsparcia.

Do WPF Zarząd Województwa proponuje wprowadzić także połączenie bocheńskiego węzła autostrady z krajową „czwórką”. Zadanie, które obejmuje budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 965 o długości 2,5 kilometra i jej skrzyżowania z krajową „czwórką” oraz ulicą Brzeską, a także bezkolizyjnego przekroczenia linii kolejowej Kraków-Medyka oraz skrzyżowania ma kosztować 94 miliony złotych (prawie 80 milionów to dotacja UE).

W spotkaniu wziął również udział burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl