Aktualności
Niedziela, 18 września 2016 13:01

Inauguracja nowej zakopiańskiej placówki kultury (zdjęcia)

„Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane" to tytuł wystawy inaugurującej działalność Czerwonego Dworu - nowego ośrodka kultury w Zakopanem, który poświęcony ma być działalności zakopiańskich twórców ludowych.
Nowa instytucja kultury działać ma w ramach Zakopiańskiego Centrum Kultury. Jej kierownikiem została Małgorzata Wonuczka-Wnuk. Dyskusje nad sposobem użytkowania zabytkowej willi, w której przez 60 lat mieściło się przedszkole i propozycje przekształcenia jej w miejsce poświęcone kulturze, zapoczątkowane zostały jeszcze za czasów poprzedniego burmistrza, Janusza Majchra. Obecne władze planują gruntowną przebudowę budynku, w którym oprócz wystaw odbywać się mają także warsztaty i spotkania edukacyjne.

Celem wystawy, która prezentuje najważniejszych zakopiańskich twórców zajmujących się malarstwem na szkle, jest pokazanie różnorodności i bogactwa tej dziedziny sztuki, zarówno co do treści jak i formy. Na wystawie zobaczyć więc można malarstwo sakralne i sceny rodzajowe, miniatury w przeróżnej formie – inwencja twórcza rodzimych artystów jest bowiem nieograniczona, choć mocno związana z tradycją. Barwny świat przedstawiony na szkle odzwierciedla sfery sacrum i profanum góralskiego życia, zachęcając do bliższego zapoznania się z kulturą góralską.

W Czerwony Dworze obejrzeć można prace Eweliny Pęksowej (1923-2015), Zdzisława Walczaka (1926-2001), Władysława Walczaka-Banieckiego (1934-2011), Adama Doleżuchowicza (1923-2001), Barbary Banieckiej-Dziadzio, Bogdana Dziadzio, Zofii i Magdaleny Forteckich, Marii Gąsienicy-Gładczan, Krzysztofa Karaska, Anny Liscar, Grażyny Marusarz, Bożeny Mickiewicz, Jolanty Pęksy i Marty Walczak-Stasiowskiej.

pk zdj. Piotr Korczak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl