Aktualności
Piątek, 15 marca 2019 11:00

I Piastowski Bieg po Oddech

Już 19 maja amatorzy biegania i ludzie dobrej woli spotkają się na starcie 
I Piastowskiego Biegu po Oddech w Wołowicach. Dla biegaczy przygotowane zostaną dwa atrakcyjne dystanse – na 6 i 12 km - na terenie pięknie położonej podkrakowskiej gminy.
Uczestnicy będą mogli nie tylko zmierzyć się w sportowym wyzwaniu, ale przede wszystkim wesprzeć najbardziej potrzebujących. Każdy zakupiony pakiet startowy jest cegiełką na rzecz Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

I Piastowski Bieg po Oddech promuje zdrowy tryb życia i sport jako formę rehabilitacji chorych, a także jest sposobem na zbudowanie większej świadomości mukowiscydozy w społeczeństwie. Jest też przykładem solidarności i bezpośredniego zaangażowania grupy rodziców podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, którzy postanowili aktywnie wesprzeć działalność Stowarzyszenia. I Piastowski Bieg po Oddech jest pierwszym biegiem - córką odbywającej się co roku na początku września w Zakopanem, sztandarowej imprezy organizowanej przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, jaką jest Bieg po Oddech.

Głównymi organizatorami majowej imprezy jest Klub Sportowy Piast Wołowice oraz Gmina Czernichów. – Po długich rozmowach, widząc ogromne zaangażowanie rodziców postanowiliśmy nawiązać współpracę z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą – mówi Robert Jaros - radny i działacz LKS Piast Wołowice. ,i>- Uczestnictwo w biegu to nie tylko okazja do tego, żeby się poruszać, to także bezpośrednie wsparcie dla chorych na mukowiscydozę.

- Mukowiscydoza to choroba genetyczna, która wyniszcza cały organizm – mówi Krzysztof Duda, tata dziesięcioletniego Michała - Podczas wydarzenia w Wołowicach, będzie można dowiedzieć się czym jest ta choroba, jak walczymy z nią każdego dnia i w jaki sposób można pomóc naszym najbliższym.

Zapisy na „I Piastowski Bieg po Oddech” są już dostępne za pośrednictwem strony www.piastowskibieg.ptwm.org.pl. Każdy uczestnik biegu otrzyma koszulkę, pamiątkowy medal i poczęstunek. W miasteczku biegowym odbędzie się dla wszystkich rodzinny piknik z energetyczną zumbą i strefą zabaw dla dzieci. Dochód z imprezy będzie w całości przekazany dla Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą i przeznaczony na potrzeby podopiecznych.Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Źródłem choroby jest mutacja genu, który odpowiada miedzy innymi za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczep płuc. Mukowiscydoza jak dotąd jest chorobą nieuleczalną, ale wczesna diagnoza, badania kontrolne, odpowiednie systematyczne leczenie rehabilitacja oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Towarzystwo zostało powołane w 1987 r. z inicjatywy osób, które codziennie wspólnie walczą o zdrowie i życie chorych na mukowiscydozę: lekarzy i rodziców chorych dzieci. Misją Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą jest niesienie wszechstronnej pomocy i wsparcia osobom chorym i ich rodzinom, w walce z ciężką, nieuleczalną chorobą jaką jest mukowiscydozą.


mat. prasowy
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl