Piątek, 26 kwietnia | Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
05.02.2018 | Czytano: 103

Huta aluminium pod Krakowem? Burmistrz zabrał głos

„W Niepołomicach nie powstanie huta aluminium”. Tak, jednym zdaniem podsumowuje kontrowersje wokół jednego z zakładów spod Krakowa, którego funkcjonowania obawiają się mieszkańcy.

Władze Niepołomic ruszyły na walkę z - jak twierdzą - fake newsami”, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w związku z planowanym uruchomieniem instalacji do odlewania aluminium w podkrakowskiej gminie. Jak podkreśla Roman Ptak, burmistrz miasta, emocje i obawy są przesadzone.

- Właściciele zakładu produkcyjnego firmy Alpha chcą na terenie swojej fabryki zamontować wtryskarkę aluminium. Jest to urządzenie o wielkości przyczepy samochodowej, służące do odlewania niewielkich elementów, takich jak zawiasy do drzwiczek od pralki. Największy możliwy do odlania element ma wagę około 2 kilogramów – wyjaśnia włodarz gminy. - Produkcja takich elementów jest całkowicie bezpieczna. Nikt nie będzie „padał jak muchy” i nie ma niebezpieczeństwa, że pracownicy „nie dożyją emerytury”.

Jak dodaje, podobna instalacja, tylko służąca do odlewania elementów z cynku, działa w tej firmie od dwóch lat i nie spowodowała żadnego zagrożenia.

- Nieprawdą jest, jakoby „władze gminy utajniały przed mieszkańcami tak ważne informacje”. Na dowód tego warto przypomnieć, iż dyskusja w internecie została zainicjowana właśnie informacją Urzędu Miasta zachęcającą do udziału społeczeństwa w kwestii tej inwestycji. Zresztą jest to już ponowne zawiadomienie w tej sprawie, ponieważ za pierwszym razem urząd zobowiązał inwestora do uzupełnienia dokumentacji – wyjaśnia Ptak.

Według niego kolejny „fake news” dotyczy zanieczyszczenia powietrza i smrodu, który taka instalacja miałaby generować. - Nic takiego nie ma miejsca. Co więcej, w przypadku tej konkretnej inwestycji, emisja do powietrza mieści się w granicach 10 procent normy. Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich dni zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy, zatruwanego przez tysiące domowych pieców węglowych, przekraczało 800 procent normy. Zatem szukajmy przyczyn niebezpieczeństw tam, gdzie faktycznie się one znajdują – zaznaczył włodarz Niepołomic.

opr. eł/fot. Łukasz Razowski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl