Aktualności
Czwartek, 21 sierpnia 2014 08:23

Historia szczawnickich Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej (film)

Tegoroczne Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, które zaplanowano na dni od 22 do 24 sierpnia, to już sześcioletnia tradycja zainicjowana przez Piotra Gąsienicę, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy i Imre Molnara, historyka, kiedyś opozycjonisty węgierskiego, attache kulturalnego i radcy politycznego Ambasady Węgierskiej w Polsce.
- Szczawnica, to miejscowość bardzo związana z Węgrami poprzez Józefa Szalaya, założyciela Uzdrowiska Szczawnica, który jako pierwszy docenił walory uzdrowiskowe naszej miejscowości – podkreśla Piotr Gąsienica.

W ramach tegorocznych obchodów VI Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej po raz trzeci odbędzie się nocny spływ po Dunajcu i drugie, po dwuletniej przerwie nocne zawody kajakarstwa górskiego z pochodniami.

Selma Lagerlӧf, szwedzka pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1909 napisała, że ,,Kultura – to co zostaje, kiedy zapomnisz wszystko czego się nauczyłeś’’. Najprawdopodobniej te słowa stały się literacką weną dla inicjatorów pierwszych Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, które już na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Szczawnicy.

Rokrocznie obchodzone szczawnickie uroczystości Dni Przyjaźni to okazja do przypomnienia wspólnej węgiersko – polskiej historii na przestrzeni wieków.

To także możliwość prezentacji kultury obu Narodów, dzięki czemu licznie uczestnicząca publiczność w tych imprezach może uświadomić sobie jak wiele łączy oba Narody Polskę i Węgry, w szczególności patrząc z perspektywy Szczawnicy, miasta, które tak naprawdę swój rozkwit zawdzięcza właśnie Józefowi Szalayowi, Węgrowi, który pokochał Polskę, Polaków i Szczawnicę z jej mieszkańcami.

I to temu celowi podporządkowane są wszystkie organizowane imprezy kulturalne, jak i naukowe, bo i takich nie brakowało i nie będzie brakować podczas tegorocznych obchodów Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. A jak było wcześniej? Proponujemy zapoznać się ze zmontowanym filmem z ubiegłorocznych obchodów tych dni.Film zmontowano na podstawie udostępnionego przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy filmie, który jest dokumentem ubiegłorocznych obchodów.

Sądzimy, jako patron medialny, że to przypomnienie ubiegłorocznych Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej jeszcze bardzie zachęci naszych Czytelników do przyjazdu w dniach od 22 do 24 sierpnia do Szczawnicy na tak wspaniałe uroczystości, których organizatorem są Urząd Miasta i Gminy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Ambasada Węgier w Warszawie oraz Konsulat Generalny Węgier, a patronat nad uroczystościami objął Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Sponsorem głównym jest ZEW Niedzica. Szczegółowe informacje uroczystości dotyczące przebiegu tych dni zamieściliśmy w dziale: co, gdzie, kiedy.

Montaż filmu i tekst: Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl