Golemo
Aktualności
Poniedziałek, 11 lipca 2016 21:02

Górecki i folklor, czyli niezwykłe koncerty z okazji ŚDM

Muzyka klasyczna w wykonaniu Orkiestry Opery Krakowskiej zabrzmi 125 metrów pod ziemią, a w folklorystyczną podróż dookoła świata zaproszą uczestnicy Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, którzy wystąpią przy Sanktuarium w Łagiewnikach. To tylko nieliczne propozycje koncertów, jakie Małopolsce przygotowano przy okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży z myślą o uczestnikach tego wydarzenia, wolontariuszach oraz mieszkańcach regionu.
- Światowe Dni Młodzieży to niepowtarzalna okazja, by uczestnicy tego wydarzenia poznali naszą bogatą kulturę. Chcemy całemu światu pokazać to, z czego jesteśmy dumni – nasze dziedzictwo, lokalny folklor a z drugiej strony twórczą przestrzeń jaką tworzymy dla młodych artystów i dla sztuki współczesnej – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Pierwsza propozycja z całą pewnością zadowoli wszystkich melomanów. Kopalnia Soli w Wieliczce już niebawem przemieni się bowiem w salę operową. W największej komorze tamtejszej kopalni, położonej 125 metrów pod ziemią „Warszawie”, specjalnie dla uczestników Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańców Małopolski zabrzmi III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Katarzyny Oleś-Blachy i Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

„Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego to utwór o głęboko sakralnym charakterze, który idealnie wpisuje się w charakter Światowych Dni Młodzieży. Kompozytor utworu połączył w nim motywy religijne z muzyką ludową, dzięki czemu powstało dzieło charakteryzujące się zarówno prostym muzycznym przekazem, jak i żarliwą ekspresją. Pierwsze wykonanie utworu w Polsce miało miejsce w 1977 roku w ramach festiwalu „Warszawska Jesień”. Wówczas wzbudziło wiele kontrowersji, ale kilkanaście lat później przyniosło Góreckiemu światową sławę.

Koncert w Kopalni Soli w Wieliczce odbędzie się w dniach 22 i 23 lipca 2016r. o godz. 20.00. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej, w Kasie Kopalni Soli „Wieliczka”, a także on-line na stronie Opery Krakowskiej.

Całkiem inne muzyczne rytmy rozbrzmiewać będą z kolei na błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (ul. Totus Tuus 32). Kilkudniowe wydarzenie pn. „Bądź Światłem” („Shine Your Light”) zgromadzi zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki folkowej – m.in. z Brazylii, Kostaryki, Indonezji i Pakistanu, którzy uczestniczą też w Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem.

W Krakowie każda z występujących grup zaprezentuje najbardziej charakterystyczne i najciekawsze elementy swojego folkloru tanecznego i muzycznego. Jednak na to wydarzenie warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu, bo podczas czterech dni (20-23 lipca) zaplanowano też warsztaty plenerowe i spektakle taneczne. W środę rozbrzmiewać będą gorące rytmy z Brazylii przeplatane naszym polskim folklorem. Będzie to też okazja, aby spotkać się z wolontariuszami ŚDM z całego świata. W ciągu kolejnych dwóch dni artyści przeniosą uczestników na Karaiby i do Oceanii, a na piątkowy finał zaplanowano muzykę pakistańską.

Organizatorem wydarzenia jest Województwo Małopolskie we współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, Centrum Jana Pawła II oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II.

zdj. Archiwum Opery Krakowskiej

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl