Aktualności
Wtorek, 7 sierpnia 2018 10:20

Górale m.in. z Indii, Hiszpanii i Polonia z USA na festiwalu w Zakopanem

Znamy już wszystkie zespoły, które potwierdziły udział w wyjątkowej jubileuszowej 50. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (16-26 sierpnia). Podhale reprezentować będzie uczelniany zespół "Młode Podhale" działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.
Na festiwalowej scenie o prestiżowe nagrody - Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi - walczyć będą góralskie zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół "Ślebodni" z USA. Międzynarodowy skład uzupełnią polskie zespoły, które zakwalifikowały się końcem lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zespół Regionalny "Górale Łąccy" z Łącka z programem "Wesele łąckie", Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Lipowianie" z Lipowej z programem "Pierzyniec u Jakubca", Zespół Regionalny "Mystkowianie" z Mystkowa z programem "Muzyka na śmigurt" oraz Uczelniany Zespół Góralski "Młode Podhale" z Nowego Targu z programem "Zielone Świątki". Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej.

W programie Festiwalu oprócz występów konkursowych znalazły się także koncerty, które zabiorą nas w sentymentalną podróż przez historię Festiwalu. Podczas dwóch z nich, zatytułowanych "Złote ciupagi", zobaczymy dotychczasowych laureatów tej prestiżowej festiwalowej nagrody z Bułgarii ("Balkan Youth"), Węgier ("Gencsapati Traditional Folkdance group"), Słowacji ("Lubena"), Rumunii ("The Folk Group Cununa Somesana") i Hiszpanii ("Mazantini"), a także z Polski ("Podegrodzie", "Kasinianie - Zagórzanie").

Podkreślić trzeba, że zespół "Podegrodzie" zdobył nagrodę podczas pierwszego Festiwalu w 1968r. Wystąpią także regionalne zespoły z Zakopanego oraz połączone zespoły polonijne z USA. Historię przywoła także wspomnieniowy
koncert "Złote Gody Festiwalu".

Gospodarzami Festiwalu są zakopiańskie zespoły: Zespół im. Klimka Bachledy, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty, Zespół Góralski Zornica oraz Parafialny Regionalny Zespół Giewont.

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/MFFZG.Zakopane/

oprac. r/

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl