WSB
Aktualności
Wtorek, 26 listopada 2013 19:38

Gmina Czorsztyn została ukarana 10 tysiącami złotych grzywny za brak przetargu na wywóz śmieci

Gmina Czorsztyn została ukarana przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Delegaturę w Nowym Sączu grzywną za nieprzeprowadzenie przetargu na wywóz śmieci, do którego obligowała ją ustawa. W Polsce ukarano za podobne niedostosowanie się do ustawy 17 gmin. Czorsztyńska jest jedyną w województwie małopolskim.
Z tą decyzją nie zgadza się wójt Tadeusz Wach, który już złożył odwołanie od nałożonej kary z obszernym uzasadnieniem. Mówi, że wykorzysta wszelkie ku temu prawo odwoławcze, bowiem nie wyobraża sobie, żeby za działania proekologiczne był ktoś karany.

- Ustawa narzuca 10 procent segregowanych w gminie śmieci, my osiągamy 37 procent. Za to otrzymywaliśmy szereg nagród , wyróżnień – jako ekologiczna gmina. Na ten poziom złożyło się wiele lat ciężkiej pracy samorządu lokalnego. To wszystko dziś jest nieważne, bo gmina nie podpisała umowy na wywóz śmieci, co jest zapisane w ustawie - mówi z żalem wójt Tadeusz Wach.

Ale – dodaje wójt – podpisanie umowy byłoby równoznaczne z odstąpieniem od realizacji projektu o gospodarce odpadami w gminie i zwrotem pieniędzy, które na dzień dzisiejszy wraz z ustawowymi odsetkami wyniosłyby bez mała 1 mln złotych. Ukarani zostaliśmy za to, że wyprzedziliśmy ustawę o kilkanaście lat.

Gmina Czorsztyn znalazła się w trudnej sytuacji ponieważ przed kilkoma laty przystąpiła do realizacji projektu ekologicznego gospodarowania odpadami, akceptowanego przez Urząd Marszałkowski, w tym celu zakupiła odpowiedni sprzęt. Wójt twierdzi, że może w każdej chwili zorganizować przetarg, ale musiałby mieć gwarancję Urzędu Marszałkowskiego na dokończenie realizacji projektu, a takiej nie ma - pomimo, że nieraz o nią występował.

Stanisław Zachwieja
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl