Aktualności
Czwartek, 28 sierpnia 2014 23:06

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie koni pracujących na trasie do Morskiego Oka

Główny Lekarz Weterynarii zabrał głos w związku z "przekazywaniem przez osoby prywatne żądań dotyczących wprowadzenia zakazu przewozów konnych turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym". Marek Pirsztuk oświadczył: "Nie ma podstaw do wydania zakazu prowadzenia takiej działalności".
Oto pełny komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie koni przewożących turystów na trasie do Morskiego Oka:

"W związku z przekazywaniem przez osoby prywatne do Głównego Inspektoratu Weterynarii żądań dotyczących wprowadzenia zakazu przewozów konnych turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym na trasie do Morskiego Oka, informuję co następuje.

Użytkowanie koni pociągowych do przewozu osób nie jest działaniem niezgodnym z przepisami o ochronie zwierząt. Nie ma więc podstaw do wydania zakazu prowadzenia takiej działalności. Jednakże, w przypadku osób, które nie postępują zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt sprawa powinna zostać zgłoszona do organów ścigania.

Ponadto, gospodarz terenu Tatrzański Park Narodowy, w trosce o dobrostan koni, wprowadził regulamin przewozów, który nakłada na fiakrów konkretne obowiązki. Kontrole w zakresie przestrzegania ww. regulaminu prowadzą funkcjonariusze Służby i Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tatrzański Park Narodowy wprowadził także coroczne badania koni pracujących na trasie do Morskiego Oka, przeprowadzane przez lekarzy weterynarii specjalistów w zakresie chorób koni oraz zootechnika lub hipologa.

Wszystkie przypadki zgłaszane Inspekcji Weterynaryjnej będą szczegółowo sprawdzane, a powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości będzie nakazywał działania zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. zapewnienie właściwych warunków utrzymania koni, zapewnienie właściwej opieki, w tym opieki lekarsko–weterynaryjnej, a w przypadkach, które będą świadczyły o znęcaniu się nad zwierzętami przekaże sprawę organom ścigania.
Jednakże, każda osoba, która jest świadkiem postępowania niezgodnego z regulaminem powinna zgłosić to pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego,
zaś w przypadku łamania przepisów ustawy o ochronie zwierząt pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego lub bezpośrednio Policji."

Przypomnijmy - w ubiegłym tygodniu po tym jak jeden z koni padł podczas przewożenia turystów, TPN na trasie do Morskiego Oka wprowadził meleksy. To rozwiązanie nie zadowoliło części organizacji społecznych, które w minioną niedzielę zorganizowały pikietę w Tatrach.

s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl