Aktualności
Poniedziałek, 19 stycznia 2015 11:29

Gloria Artis dla Wandy Łomnickiej-Dulak

Wanda Łomnicka-Dulak otrzymała srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie to dowód uznania m.in. za pracę na rzecz pielęgnowania ludowego folkloru.
Wanda Łomnicka-Dulak - jak sama mówi - stara się „ocalać swoją pracą i działaniem nadpopradzką dawność w najlepszej jej cząstce”. Ceniona poetka, animatorka kultury ludowej w swojej poezji od lat utrwala gwarę, pokazując jej niedoceniany urok. Ta konsekwentna praca została doceniona rzez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznany jej medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wręczył poetce członek ZWM Leszek Zegzda. Towarzyszyli mu dyrektor MCK „Sokół” Antoni Malczak i wicedyrektor Małgorzata Kalarus.

Wanda Łomnicka-Dulak - poetka, animatorka kultury, regionalistka, ambasadorka kultury górali nadpopradzkich. Członkini Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich (od 1994 r.), Klubu Literackiego Sądecczyzna (od 1996 roku) oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych (od 1988 roku). Jest laureatką wielu konkursów poetyckich, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka, Konkursu Poezji Religijnej w Ludźmierzu, Ogólnopolskiego Konkursu im. Tadeusza Staicha w Zakopanem na wiersz o tematyce górskiej. Łącznie zdobyła w konkursach około 100 nagród i wyróżnień.
Jej poezja tłumaczona była na języki: angielski, niemiecki, francuski, ukraiński, słowacki, węgierski i hebrajski. Swoje wiersze publikowała w prasie ogólnopolskiej i regionalnej oraz prezentowała na antenie TVP Polonia, TVP Kultura, I PR, Radia Lublin, Radia Kraków i RDN. Jest współorganizatorką Międzynarodowych Spotkań Poetów (polskich, słowackich i łemkowskich) „Wrzosowisko” w Piwnicznej-Zdroju od 15 lat. Od ponad 20 lat trudni się dokumentowaniem powoli ginącego już folkloru górali nadpopradzkich. Prowadzi etnograficzne i dialektologiczne badania terenowe, zbiera opisy dawnych zwyczajów i obyczajów górali z okolic Piwnicznej. Od 1988 roku należy do Zespołu Regionalnego "Dolina Popradu" w Piwnicznej-Zdroju. Jej pisane gwarą wiersze wzbogacają od lat repertuar zespołu. Napisała scenariusze i współreżyserowała wiele prezentowanych przez zespół widowisk.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl