Aktualności
Czwartek, 7 grudnia 2017 02:15

Generał Nosek z zarzutem "świadomej współpracy z obcym wywiadem"

Pochodzącemu z Podhala generałowi Januszowi Noskowi, byłemu szefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego postawiono zarzut przekroczenia uprawnień podczas podpisywania umowy o współpracy z FSB Federacji Rosyjskiej. "Nie mam sobie nic do zarzucenia. Stawiane mi zarzuty są nieprawdziwe i oparte wyłącznie o przesłanki o charakterze politycznym" - odpowiada w mediach generał.
O sprawie jako pierwsza napisała "Gazeta Polska Codziennie". Jak czytamy - Wydział Wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie postawił Januszowi Noskowi oraz jego następcy na stanowisku szefa SKW Piotrowi Pytlowi zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści. Postępowanie jest tajne.

Wspomniana umowa o współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej - zdaniem śledczych - pozwalała rosyjskim służbom specjalnym możliwość infiltracji polskiego kontrwywiadu wojskowego.

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego został wezwany w środę do prokuratury. Po wyjściu z prokuratury generał Nosek powiedział dziennikarzom, że "odmówił składania wyjaśnień i nie przyznał się do zarzucanych mu czynów". Ponieważ rzecznik prokuratury mówił o generale nie wymieniając jego nazwiska, dziennikarze zapytali samego zainteresowanego, czy mogą posługiwać się w publikacjach całym nazwiskiem. Otrzymali zgodę, bo jak powiedział - "nie ma sobie nic do zarzucenia, wykonywał swoje obowiązki wyłącznie w interesie państwa polskiego". Stawiane mu zarzuty określa jako nieprawdziwe i mające charakter polityczny.

Generał Nosek został odwołany ze stanowiska szefa SKW w październiku 2013 roku. Trzy lata później usłyszał zarzuty dotyczące umowy zawartej z Rosją. Generałowi zarzucono, iż "przekroczył uprawnienia funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW".

"Gazeta Polska Codziennie" poinformowała, że śledczy badają m.in. wizyty Rosjan w siedzibie Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz delegacje gen. Janusza Noska oraz Piotra Pytla w Rosji.

Janusz Nosek urodził się w 1968 roku w Nowym Targu. Jest absolwentem Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie w zakresie racjonalizacji działania służb prewencyjnych i kontrolnych. W latach 1991/1992 był nauczycielem historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.

Karierę wojskową zaczął jako naczelnik wydziału zamiejscowego UOP w Zakopanem (1996-1998), potem zastępca szefa Delegatury UOP w Krakowie (1998 – 1999), dyrektor Zarządu Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa UOP (1999 – 2002), dyrektor Delegatury ABW w Krakowie (2002 – 2006), dyrektor Inspektoratu Nadzoru, Kontroli i Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW (od listopada 2007 do lutego 2008). Uczestniczył w wielu szkoleniach krajowych i zagranicznych m.in. w FBI w Quantico. Jest odznaczony Brązowym i Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2008 roku, premier Donald Tusk powołał Janusza Noska na stanowisko Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski nadał mu stopień generała brygady. 8 października 2013 roku gen. Nosek został odwołany przez premiera Tuska z funkcji szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

GPC, TvP, opr.s/
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Cracov Fashion Week
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl