Aktualności
Piątek, 23 września 2016 22:06

Galeria Jatki świętuje swoje 25-lecie (zdjęcia)

NOWY TARG. W tegoroczne obchody 670-lecia lokacji Miasta wpisuje się także jubileusz Galerii Sztuki BWA Jatki. W piątkowe popołudnie i wieczór, artyści oraz przyjaciele galerii - świętowali 25. rocznicę utworzenia placówki. Wieloletnia kierownik Jatek - Anna Dziubas, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury - Medalem Gloria Artis.
Dzisiejsze obchody podzielone były na dwie części. Pierwszą - był koncert "Srebrna nuta" w Państwowej Szkole Muzycznej.

Na początek wystąpiła kilkuletnia wiolonczelistka, Marysia Hornik, potem duet Paulina Bielarczyk i Jakub Pawlik. Sopranistka i tenor wykonali arię z opery Upiór w operze. Śpiewacy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w kilku innych utworach - "Mamma", w arii Halki z opery Moniuszki, kompozycjach Kasprowicza i Titza. Na zakończenie koncertu, szkolna orkiestra wykonała brawurowo "Orawę" Wojciecha Kilara.

Później w galerii otwarta została wystawa zatytułowana "Srebrne Jatki - 25. Prezentacje Nowotarskie". Zgromadzono na niej prace 40 artystów, nie tylko z Nowego Targu. Są na niej akcenty z Popradu, Roverbelli i Radevormwaldu. Tegoroczna wystawa poświęcona jest pamięci zmarłej kilka miesięcy temu Elżbiecie Nałęcz Kęszyckiej.

Anna Dziubas wspominała jak przed ćwierćwieczem grupa młodych artystów, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych postanowiła stworzyć w Mieście galerię. Wspomnieniami dzielił się Stanisław Ślimak, który 25 lat temu jako naczelnik Nowego Targu podjął decyzję o wspólnym z Nowym Sączem przedsięwzięciu - czyli otwarciu galerii pod auspicjami Biura Wystaw Artystycznych. Obecny na wernisażu ówczesny dyrektor BWA Krzysztof Kuliś gratulował dziś Nowemu Targowi stworzenia "cudownego miejsca, będącego salonem Miasta".

Z kolei Stanisław Ślimak przywołał wspomnienie nestorki artystów nowotarskich Zofii Dudzińskiej, która "w imieniu młodych artystów przywędrowała do Urzędu Miasta by zasiać ideę galerii". - To miejsce wyrosło z potrzeb środowiska młodych twórców, którym marmury MOK nie dawały ciepła przystani - mówił.

- Jubileusz to wspaniała okazja by podziękować tym, którzy mieli pomysł, potrzebę i energię do stworzenia galerii. Byliście mądrzy i dalekowzroczni - dodał Antoni Malczak. - Osobą, która spaja początki i dzień dzisiejszy Jatek jest pani Anna. W zaproszeniu napisała pani, że należy się dziś spodziewać niespodzianek. Też mam takie. Oto pierwsza z nich. Z okazji jubileuszu, przyznaję pani nagrodę okolicznościową w wysokości... o to proszę zapytać panią Anię - roześmiał się dyrektor nowosądeckiej placówki, której podlegają nowotarskie Jatki. Podobną nagrodę otrzymała Jacenta Kowalska wieloletnia pracownica galerii.

To nie był koniec niespodzianek przygotowanych przez dyrektora MCK Sokół. Bodaj najważniejszym wydarzaniem było przyznanie zaskoczonej szefowej galerii - Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał pani to najważniejsze w kraju odznaczenie dla ludzi kultury i upoważnił mnie do wręczenia go pani - dodał dyr. Malczak.

- "Jatki" to autorska placówka Anny Dziubas - stwierdził dyrektor Malczak i przypomniał zwieńczone sukcesem starania Anny Dziubas o to, by w galerii dobrze czuli się wszyscy, by sztuka nie onieśmielała ludzi, którzy nie odkryli w sobie cech konesera. To miejsce dla ludzi nie związanych ze środowiskiem artystycznym, którzy godzą się w ramach cyklu "Mam wam coś do powiedzenia" - poświecić godzinę i opowiedzieć obcym o swoich pasjach, podróżach, czy talentach.

Coroczne "Prezentacje Nowotarskie" charakteryzują inspirujące prezenty dla twórców oraz przyjaciół galerii. W tym roku rozdawano "Weki Pamięci" - słoiki, w których jak wyjaśniała szefowa galerii jest pył pierwszych wernisaży, szczątki rozbitych antyram, mech jako symbol zawirowań i piórko ze skrzydła latającej świnki - symbolu Jatek.

List gratulacyjny przysłał marszałek Jacek Krupa. Z gratulacjami pospieszyli wicestarosta Władysław Tylka oraz burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, który objął jubileuszową wystawę honorowym patronatem. Ekspozycja w Jatkach czynna będzie do 24 października.

Na zakończenie jubileuszu, w niedzielę 25 września o godz. 10.00 w Kościółku św. Anny na nowotarskim cmentarzu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji artystów, przyjaciół i darczyńców.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl