Golemo
Aktualności
Wtorek, 12 sierpnia 2014 14:07

GOPR i Polkomtel podpisały nowe porozumienie o współpracy. Jest też przełomowa aplikacja, która usprawni akcje ratunkowe w górach

W centrali GOPR w Rabce-Zdroju, ratownicy górscy i przedstawiciele spółki Polkomtel, operatora sieci komórkowej Plus, podpisali dziś umowę o współpracy na kolejne pięć lat. Spotkanie z dziennikarzami było też okazją do zaprezentowania nowej, przełomowej - jak podkreślano - aplikacji na telefony komórkowe "Ratunek GOPR".
- Polkomtel nie jest dla nas tylko zwykłym sponsorem, ale co ma ogromne znaczenie, jest również naszym partnerem technologicznym. Daje nam nie tylko pieniądze na ratowanie ludzi, ale dostarcza także narzędzi, żeby to skutecznie robić - podkreślał naczelnik sekcji podhalańskiej GOPR Mariusz Zaród.

To narzędzie, to zaprezentowana dziś bezpłatna aplikacja "Ratunek GOPR", dostępna już w Google Market. Aplikacja, która działa na razie wyłącznie w systemie Android, pozwala na szybki kontakt z ratownikami w razie wypadku w górach. To jeden przycisk, po naciśnięciu którego Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe lokalizuje położenie osoby rannej lub zaginionej z dokładnością nawet do trzech metrów. I to bez konieczności uruchamiania GPS. Po naciśnięciu ikonki w aplikacji, system automatycznie wysyła informację o położeniu.

Aplikacja działa na terenie podlegającym Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. Jej twórcy mają nadzieję, że zaczną z niej korzystać również ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz przedstawiciele innych służb ratowniczych, chociażby WOPR.

- To milowy krok w historii ratownictwa górskiego - podkreślił prezes GOPR Jan Łuszczewski.

źródło: Podhale24.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl