Aktualności
Piątek, 13 października 2017 10:20

Finałowe wydarzenia związane z Rokiem Kościuszki w Krakowie

Międzynarodowa konferencja „Integracja wokół Kościuszki” oraz zlot szkół kościuszkowskich – to finalne wydarzenia obchodów Roku Kościuszki, które potrwają w Krakowie od czwartku 12 października do niedzieli 15 października.
Dodatkowo, z okazji 200. rocznicy śmierci Naczelnika Narodowy Bank Polski wyemituje dwie monety kolekcjonerskie – srebrną o nominale 10 zł i złotą – o nominale 200 zł. Trafią one do sprzedaży w czwartek 12 października.

Konferencja kościuszkowska będzie otwarta będzie dla wszystkich zainteresowanych. Obrady odbędą się w piątek i sobotę w Urzędzie Miasta Krakowa. Wezmą w nich udział przedstawiciele organizacji kościuszkowskich ze Szwajcarii, USA, Francji, Rosji, Australii, Białorusi, Brazylii, Irlandii. Gośćmi konferencji mają być także australijscy Aborygeni.

Uczestnicy spotkania wezmą też udział w wydarzeniach Zlotu Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki, m.in. w uroczystym rozpoczęciu zlotu - w czwartek na kopcu Kościuszki. Podczas tej uroczystości zostanie zasadzona i „ochrzczona” nowa odmiana róży, nazwana ku czci Naczelnika „Tadeusz Kościuszko”. Wyhodował ją prezes Polskiego Towarzystwa Różanego Łukasz Rojewski.

Jednym z punktów uroczystości na kopcu Kościuszki będzie ślubowanie uczniów klas pierwszych IV LO w Krakowie – najstarszej w Polsce szkoły noszącej imię Naczelnika, która w tym roku obchodzi 125-lecie istnienia. Potem młodzież zgromadzona na zlocie ruszy w korowodzie z pochodniami na szczyt kopca.

W piątek 13 października uczestnicy konferencji i zlotu posadzą na krakowskich Plantach pamiątkowe drzewo – platan – ku czci Tadeusza Kościuszki.

Sobotnie atrakcje 14 października zlotu szkół kościuszkowskich rozpocznie przedpołudniowy spektakl teatralny w kinie Kijów.Centrum, zatytułowany „Opowieść sceniczna. Łączmy Serca…” autorstwa Barbary Wachowicz. Po występie w wykonaniu młodzieży z IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie odbędzie się spotkanie z autorką sztuki i prezentacja jej najnowszej książki: „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii”.

Po południu młodzież i uczestnicy konferencji kościuszkowskiej zbiorą się na krakowskim Rynku Głównym, aby zrobić sobie zdjęcie z Tadeuszem Kościuszką. W rolę naczelnika wcieli się krakowski aktor Tomasz Schimscheiner, a zdjęcie wykona z drabiny wozu strażackiego fotograf Wiesław Majka. Warunkiem pozowania do zdjęcia będzie założenie na głowę czapki krakuski. 10 tys. papierowych czapek będzie rozdawanych od 14:30 na Rynku Głównym.

Po wspólnym zdjęciu rozpocznie się Lekcja Śpiewania z Biblioteką Polskiej Piosenki, zatytułowana „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Dla jej uczestników przygotowano 4 tys. śpiewników, w których znalazły się piosenki i pieśni kościuszkowskie. Pierwsze 2 tys. osób otrzyma również w prezencie wyjątkowe wydawnictwo – bogato ilustrowaną płytę z utworami kościuszkowskimi w wykonaniu artystów Lochu Camelot oraz mieszkańców Krakowa.

Konferencję kościuszkowską i Zlot Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki zakończą niedzielne uroczystości w katedrze wawelskiej, gdzie po mszy świętej, przy sarkofagu Kościuszki (w krypcie św. Leonarda) zostaną złożone kwiaty i wieńce.

Ostatnim akcentem październikowych obchodów Roku Tadeusza Kościuszki będzie bieg „5 dla Kościuszki”. Bieg wystartuje spod Tauron Areny razem z 4. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim, w którym zarejestrowało się już ponad 800 osób. Dystans biegu to 5 km – aby wziąć w nim udział wystarczy mieć skończone 16 lat i siły, aby dotrzeć do mety w regulaminowym czasie 40 minut.

Sejm z okazji 200. rocznicy śmierci Naczelnika ustanowił rok 2017 Rokiem Kościuszki. Obchody objęło patronatem UNESCO i prezydent Polski Andrzej Duda.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Biblioteki Polskiej Piosenki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl