Aktualności
Czwartek, 26 września 2019 15:46

Filharmonia Krakowska inauguruje sezon artystyczny

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera jubileuszowy 75. sezon artystyczny. Podczas koncertu inauguracyjnego Orkiestrę, Chór Mieszany i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny instytucji, Charles Olivieri-Munroe.
Solistką wieczoru będzie Aleksandra Kuls, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie, a także zdobywczyni nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011): Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego oraz nagrody Niezależnej Kapituły Krytyków.

W wykonaniu Aleksandry Kuls usłyszymy Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza, utwór zajmujący ważne miejsce między wirtuozowskimi koncertami Wieniawskiego, a całkiem już nowoczesnym typem koncertów Szymanowskiego. Napisany w 1902 roku przez 26-letniego kompozytora, którego wielki talent miał szansę objawić się w jego zbyt krótkim, tragicznie zakończonym życiu, sygnowany jest numerem 8 na liście dzieł, należy więc do wczesnego okresu jego twórczości, kiedy styl przechodził w fazę krystalizacji indywidualnych właściwości, a warsztat kompozytorski dopiero się konstytuował. Mimo to jest jednym z najchętniej wykonywanych wirtuozowskich dzieł skrzypcowych, po które sięgnął także ekscentryczny artysta – Nigel Kennedy wydając płytę Polish Spirit.

Koncert otworzy Uwertura do opery Raymond Ambroise'a Thomas, zwieńczy zaś monumentalne Te Deum Hectora Berlioza.

opr.s/zdj. Filharmonia Krakowska

źródło: Filharmonia Krakowska

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl