Aktualności
Piątek, 10 sierpnia 2018 21:20

Festiwal Jana Kiepury czas zacząć!

Już jutro, w sobotę 11 sierpnia rozpocznie się kolejna, 52. edycja Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. Szczegóły tego niewątpliwego święta polskiej piosenki przedstawili dziś organizatorzy podczas konferencji prasowej na krynickim deptaku.
Wszystko dopinane jest już na ostatni guzik. Na promenadzie, obok Pijalni Głównej która gościć będzie wieczorne koncerty budowana jest ogromna scena, na której odbędzie się finałowy koncert - Wiedeń dla Kiepury - rejestrowany i retransmitowany tydzień później na ogólnopolskiej antenie przez TVP.


Jak co roku osiem festiwalowych dni to kilkadziesiąt wydarzeń pośród których, każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie. Jedynie wieczorne koncerty wymagają zakupu biletu, na wszystkie pozostałe wstęp jest wolny.

Bardzo dużą popularnością cieszą się zainicjowane kilka lat temu przez Elżbietę Gładysz Krynickie Spotkania z Artystą. Każdego festiwalowego dnia o 11 rano, czyli porze dla artystów operowych "nieoczywistej" dają się oni zapraszać do sali balowej Starego Domu Zdrojowego gdzie publiczność ma okazję poznać ich trochę lepiej i nie rzadko z nieco innej strony.
Spotkania te gromadzą każdego dnia prawdziwe tłumy, podobnie jak kolejna stosunkowo nowa propozycja, jaką jest odbywający się od dwóch lat cykl według pomysłu Łukasza Lecha zatytułowany "Uśmiechnij się z Kiepurą"

Każdego festiwalowego popołudnia na krynickim deptaku spotkać będzie można Jana Kiepurę i jego uroczą małżonkę, Martę Eggerth. Wcielający się w ich role śpiewacy, małżeństwo Łukasz Gaj i Ewelina Szybilska wykonywać będą najbardziej znane utwory z repertuaru Mistrza Jana a podobnie jak w latach ubiegłych, publiczność wyposażona w dystrybuowane przez organizatorów śpiewniki będzie aktywnie włączać się repertuar. Małą próbkę już dziś miała publika przybyła na konferencję.

52. Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się w roku, w którym krynickie uzdrowisko, odchodzi jubileusz 225-lecia. Prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A. zachęcał do korzystania z walorów miejscowych wód, co w samo południe, kiedy odbywała się konferencja i kiedy termometry wskazywały 30 stopni ciepła nie było trudnym zadaniem. Pierwszy dzień festiwalu będzie okazją do uhonorowania osoby dla Krynicy i uzdrowiska szczególnej - odsłonięty zostanie pomnik inżyniera Leona Nowotarskiego. Kolejny pomnik odsłonięty zostanie w Krynicy w czwartek, 16 sierpnia i będzie to też pamiątka po osobie szczególnej i dla krynickiego festiwalu bardzo ważnej. Zmarły dwa i pół roku temu Bogusław Kaczyński - miłośnik i znawca muzyki, którego opowieści i anegdoty porywały tłumy nawet tych, którzy tego rodzaju sztuką wydawali się nie zainteresowani, był przez 28 lat dyrektorem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy i nadał mu kształt i formę którą prezentuje do dziś.

Pełny program 52. Festiwalu im. Jana Kiepury dostępny jest w dziale Co Gdzie Kiedy, a wszystkie festiwalowe wydarzenia będziemy relacjonować na MaloposkaOnline.pl, zapraszamy!

wo/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl