Kuter
Aktualności
Środa, 10 sierpnia 2016 13:41

Festiwal Funduszy Europejskich w Oświęcimiu: Edukacja przez rozrywkę

20 wystawców prezentowało swoje projekty, podczas Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie”, jaki odbył się w Oświęcimiu.
- Fundusze Europejskie to nie tylko drogi, szkoły, szpitale, ale przede wszystkim pieniądze dla twórczych Małopolan – mówił Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa wręczając nagrodę za najlepsze stoisko na Festiwalu. Tytuł najlepszego wystawcy w Oświęcimiu otrzymała firma Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Łysoń.

Szczególną popularnością wśród odwiedzających cieszyły się stoiska Roberta i Agaty Tyran prezentujące ekologiczne wędliny i pieczywo wyprodukowane z wykorzystaniem mąki konopnej oraz firmy WOSANA ze zdrowotnymi napojami owocowymi z dodatkiem spiruliny. Co łączy te dwa projekty? Bez wątpienia nowatorski charakter oraz bon na innowacje w wysokości 100 tys. zł, który otrzymali pomysłodawcy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Efektem finansowego wsparcia będzie powstanie lepszych i zdrowszych wyrobów, które odznaczać się będą wysoką jakością, np. opracowanie innowacyjnej receptury na ciastka i batony z wykorzystaniem mąki konopnej, jako zamiennika cukru.

Promowano „Bony na innowacje” - czyli bezzwrotne dotacje na potrzeby innowacyjnego rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w Małopolsce. Dzięki uzyskanym środkom, firma zyskuje możliwość opracowania nowego, bądź ulepszenia dotychczas oferowanego produktu czy też usługi, jak również ma szansę na wprowadzenie zmian procesowych w przedsiębiorstwie. Obecnie trwa drugi nabór wniosków na Bony. Dokumenty można składać do 31 października. Do tej pory przedsiębiorcy złożyli w nim 45 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę prawie 4,5 mln zł.

Powiat Oświęcimski zrealizował w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 400 projektów o wartości przekraczającej 1,2 mld zł. Największy i najbardziej spektakularny to Oświęcimska Przestrzeń Spotkań. Za ponad 140 mln zł zielone tereny wzdłuż Soły otwarto dla mieszkańców i turystów odwiedzających muzeum Auschwitz. Warto jeszcze wspomnieć o oświęcimskim rynku, miejscu gdzie odbywał się Festiwal Funduszy Europejskich. Jego modernizacja pochłonęła ponad 7 mln zł, większość środków pochodziła z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Przebudowa Rynku Głównego wraz z infrastrukturą w Oświęcimiu została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015.

Festiwalowi towarzyszyły liczne konkursy, pokazy oraz specjalna strefa zabaw dla najmłodszych. Wśród wielu inspirujących propozycji każdy znalazł coś dla siebie. Funduszowe atrakcje przeplatały się ze wspaniałymi koncertami. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był Dawid Podsiadło. Przed oświęcimską publicznością wystąpili również: Zespół Elita Lejdis, Duet CONTRA Iwona Bryzek i Klaudia Żmuda, Sonia Nowak & Oskar Dębski & Acoustic Cover Squad, Zuzia Bratek oraz Sayes.

Kalendarz imprez w ramach Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie”
21 sierpnia – Olkusz (Rynek) - gwiazda: Zakopower
28 sierpnia – Nowy Sącz (Rynek) - gwiazda: Afromental

Organizatorem Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie” jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl