Golemo
Aktualności
Wtorek, 13 listopada 2018 14:00

Fatalny stan powietrza w Małopolsce

Już w poniedziałek wieczorem Małopolskę spowiła "czapa" smogu. Normy zanieczyszczenia były wielokrotnie przekroczone. Najgorzej było na północ od Krakowa - w Skale stężenie PM10 około godziny 18 wyniosło 908 µg/m³, a to oznacza, że normy zostały przekroczone o 1800%. We wtorek w godzinach rannych w Krakowie jakość powietrza była wciąż daleka od ideału.
O godz. 5 największe stężenia pyłu PM10 odnotowała stacja pomiarowa ulokowana przy Alejach Krasińskiego, która wykazała 183 ʮg/m3, o godz. 8 poziom stężenia wyniósł tutaj 141 ʮg/m³, a o godz. 11 - 158 ʮg/m³. Podobnie źle wygląda również sytuacja na Kurdwanowie, gdzie licznik o godz. 10 wskazał 159 ʮg/m³ pyłu PM10.
Według prognozy jakości powietrza IMGW dla Krakowa we wtorek 13 listopada istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczeń poziomu na co najmniej 10 proc. obszaru miasta dopuszczalnego poziomu dobowej normy stężenia pyłu PM10.

Przekroczenia poziomu 50µg/m³ przez średnie dobowe stężenia PM10, przewiduje się w dzielnicach: Stare Miasto, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze, Nowa Huta.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej z godz. 1.00-7.00 (8.00 dla stacji Aleja Krasińskiego), zarejestrowany na stacjach pomiarowych w Krakowie wyniósł 111 ʮg/m³. Dopuszczalna norma dobowa to 50ʮg/m³.

Obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Prezydent Krakowa zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów przy domach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.

Powietrze w Krakowie, a także innych miejscowościach w Małopolsce jest bardzo zanieczyszczone. Skała, Wieliczka, Olkusz, Krzeszowice, Niepołomice, Miechów, Słomniki, Proszowice - w tych miejscach jest najgorzej.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl