Wśród uczestników XX Kongresu Transgranicznego Związku Euroregion Tatry był Ivan Škorupa Konsul Generalny RS, senator Stanisław Hodorowicz, posłowie Andrzej Gut Mostowy oraz Edward Siarka, samorządowcy ze Słowacji, a także Honorowy Konsul Słowacji Wiesław Wojas, Osobowość ET Jan Kanty Pawluśkiewicz, członkowie honorowi związku - Wendelin Haber, Antoni Nowak, Czesław Borowicz i Jan Skupień.
Nie zabrakło przedstawicieli innych związków transgranicznych - Euroregionów Beskidy, Karpackiego, Sprewa-Nysa-Bóbr.
Zanim jednak podsumowano 20 lat istnienia Euroregionu Tatry, owacyjnie przywitano świeżo nominowana zaledwie 5 dni temu na urząd komisarza Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbietę Bieńkowską.
- Dostojna pani premier, radujemy się z całego serca i czujemy dumę i gratulujemy. Choć nie ukrywam, że w głębi duszy pewien smutek się rysuje, bo wraz z Twoim odejściem do Europy smutno się robi. Nic już nie będzie takie samo, nawet Warszawa szarzyzną będzie trącić - mówił senator Hodorowicz. - Dzięki przyrodzonym talentom, osobistemu urokowi, którym emanujesz - podbijesz ten brukselski świat. Pamiętaj, że lud Podhala, spod Babiej Góry, Pienin, od Giewontu, zawsze będzie Cię tu mile witał - dodał i zakończył śpiewką:
"Orlice orlice wysoko furgajom
Niechże w tej Brukseli dobrze się nam majom"
- Wygląda na to, że będę się dziś z Małopolską i Euroregionami żegnać. W ciągu tych siedmiu lat byłam tu jako minister najczęściej. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że ja nigdy starych znajomości i przyjaciół nie tracę. Możecie na mnie liczyć. Myślcie o mnie dobrze, to na pewno mi się przyda. Wierzę, że dobre myśli wracają. Wszystkie rzeczy, które deklarowałam tu w Nowym Targu na pewno będą dotrzymane w najbliższych miesiącach i latach - mówiła wyraźnie wzruszona była dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, była już Minister Rozwoju Regionalnego.
Mówiąc o obietnicach składanych w Nowym Targu miała na myśli m. in. słowa o budowie nowego mostu w Białym Dunajcu.
- Obiecuję, że jako komisarz - na razie jestem desygnowana, ale jak już będę komisarzem - to Europejska Współpraca Terytorialna będzie takim kawałkiem budżetu, który będę wspierać - deklarowała.
Na wniosek starostwa nowotarskiego - Antoni Nowak otrzymał złoty krzyż zasługi za działalność na rzecz współpracy transgranicznej. - Sąsiadów się nie wybiera, sąsiadów się ma. I trzeba z nimi się integrować - mówił wieloletni dyrektor nowotarskiego biura Euroregionu Tatry. - To co zrobiliśmy to zasługa personelu Euroregionu. Gdy zaczynaliśmy były to dwie osoby, dziś jest ich trzynaście. To młode, wykształcone, pełne dynamizmu osoby. Mogę sobie iść na emeryturkę i patrzeć jak to się rozwija - dodał.
Honorowe odznaczenia Euroregionu otrzymali dziś Elżbieta Bieńkowska, Stanisław Hodorowicz, Antoni Karlak, Edward Tybor i Bogusław Waksmundzki.
Burmistrz Nowego Targu, Marek Fryźlewicz wręczył przedstawicielom ET statuetkę św. Katarzyny. To wyróżnienie oznacza także tytuł Honorowego Ambasadora Nowego Targu. - W tym wypadku uzasadnienie nie jest konieczne - powiedział wręczając figurkę.
Dziś odbyła się polska część jubileuszowego spotkania. Na Słowacji członkowie ET spotkają się 24 września w Trstenie.
====
Publikujemy treść przemówienia przewodniczącego ET Bogusława Waksmundzkiego, wygłoszonego po multimedialnej prezentacji przygotowanej na 20-lecie Euroregionu:
Obejrzeliśmy właśnie w wielkim skrócie archiwalne materiały filmowe i zdjęcia prezentujące 20 lat działalności Euroregionu „Tatry”. Te wydobyte z archiwów obrazy przypomniały nam początki Euroregionu „Tatry”, najciekawsze wydarzenia, najważniejsze dokonania, osoby, które przyczyniły się do rozwoju Euroregionu. A teraz wracamy z tej trochę sentymentalnej podróży do dnia dzisiejszego, aby spojrzeć w przyszłość i ocenić, jakie perspektywy i wyzwania na nas czekają.
Góry są wartością i specyfiką Euroregionu „Tatry”, bo to nie tylko Tatry, ale też Niskie Tatry, Pieniny, Gorce, Beskidy, Słowacki Raj, Mała i Wielka Fatra… Nic dziwnego, że te walory przyrodnicze, a także niezwykłe bogactwo kulturowe i historyczne determinują główny kierunek współpracy pomiędzy Polakami i Słowakami na pograniczu, jakim jest turystyka. Dlatego w najbliższej perspektywie będziemy stawiać na turystykę – chcemy rozwijać infrastrukturę turystyczną, budować ścieżki rowerowe z naszym markowym projektem Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlakiem wokół Tatr, ale nie tylko.
Nie mniej ważna jest ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Obszar Euroregionu „Tatry” cechuje wyjątkowa różnorodność walorów kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Niepowtarzalne i unikalne są zabytki historii, architektury i sztuki, folklor i rzemiosło tradycyjne, zamki i warownie, zespoły miejskie, parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody. To wielki potencjał pogranicza polsko-słowackiego, który chcemy upowszechniać i promować w sposób zintegrowany i wspólny.
Jednak aby mieszkańcy i turyści mogli skorzystać z tego bogactwa potrzebujemy także poprawić dostępność komunikacyjną pogranicza. Jest to bardzo ważny obszar działalności, zarówno w odniesieniu do dróg, jak również do transportu publicznego, którego brakuje na naszym pograniczu.
Ostatnim akcentem, którego nie można pominąć jest edukacja i współpraca w tej dziedzinie. Rozwój edukacji transgranicznej, podnoszenie kwalifikacji jest czynnikiem, który wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy pogranicza.
Pomyślność tych planowanych działań zależy od zaangażowanych we współpracę transgraniczną samorządów lokalnych i społeczności lokalnych. Stąd ważne zadanie, które stoi przed nami to doskonalenie struktur Euroregionu „Tatry”. Jestem przekonany, że powołane do życia EUWT TATRY – wspólny polsko-słowacki podmiot prawny nie tylko podniesie współpracę transgraniczna na wyższy poziom, ale przede wszystkim będzie narzędziem do skutecznej realizacji transgranicznych projektów w nowym Programie Współpracy Transgranicznej PL-SK 2014-2020 – zarówno projektów infrastrukturalnych realizowanych przez samorządy, jak również mikroprojektów integrujących mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego.
s/ zdj Michał Adamowski
15.09.2014 | Czytano: 191
Elżbieta Bieńkowska gościem XX Kongresu Euroregion Tatry (zdjęcia)
NOWY TARG. Gościem Jubileuszowego Kongresu Transgranicznego Związku Euroregion Tatry była m. in. była wicepremier Elżbieta Bieńkowska. - Wygląda na to, że będę się dziś z Małopolską i Euroregionami żegnać - mówiła wyraźnie wzruszona przyjęciem i owacjami. Uroczystość była też okazją do wręczenia złotego krzyża zasługi Antoniemu Nowakowi oraz statuetki Honorowego Ambasadora Nowego Targu dla ET.

Komentarze
Reklama