Golemo
Aktualności
Niedziela, 15 września 2019 09:55

Dziś w Krakowie Małopolski Festiwal Smaku

Czym tak naprawdę smakuje i pachnie Małopolska? Smakuje słonawym oscypkiem, starannie formowanym i wędzonym w góralskiej bacówce, kruchą jagnięciną pieczoną nad ogniskiem, delikatnym pstrągiem świeżo złowionym na Orawie czy w okolicy Ojcowa. Pachnie wonią ziół zbieranych na podgórskich łąkach, chlebem wypiekanym w piecu opalanym drewnem, apetyczną, wędzoną kiełbasą lisiecką oraz innymi wyśmienitymi, tradycyjnymi wędlinami.
Ponadto orzeźwia świeżością nieskazitelnie czystych wód mineralnych i leczniczych, tłoczonym sokiem z jabłek łąckich i lekką słodyczą nowotarskich lodów.

Śledząc współczesne trendy kulinarne można zauważyć wyraźną tęsknotę za regionalną kuchnią i nic nie zapowiada tego, by miała być to chwilowa moda. Dla wielu to nie tylko kwestia szacunku do tradycji, ale również styl życia. Poszukiwanie domowych i lokalnych smaków, dawnych receptur, zapomnianych aromatów często przeradza się w prawdziwą kulinarną pasję. Idealnym miejscem poszukiwań niezwykłych, kulinarnych doznań jest bez wątpienia Małopolska.

Aby zasmakować regionalnych przysmaków nie trzeba przemierzać Małopolski wzdłuż i wszerz, wystarczy odwiedzić teren między Nowohuckim Centrum Kultury i os. Centrum E w Krakowie, gdzie w niedzielę, 15 września odbędzie się Małopolski Festiwal Smaku organizowany przez Województwo Małopolskie już po raz piętnasty.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Na polu smakuje lepiej!”.

Na uczestników wydarzenia czekać będą wyśmienite tradycyjne potrawy, kulinarne wariacje na temat lokalnych produktów oraz bogactwo wysokiej jakości wyrobów małopolskich producentów.

Do rozsmakowania się w nowoczesnych i zaskakujących w swym połączeniu potrawach, ale także tych przygotowywanych tradycyjnymi metodami, które przywołują smaki dzieciństwa i kojarzone są z kuchnią domową zaprosi mistrz kuchni i ambasador wydarzenia - Andrzej Polan.

Już od godziny 11.00 na uczestników festiwalu będzie czekać wiele atrakcji. Miłośnicy regionalnych smaków będą mogli kupić pyszne miody, świeże wędliny, chrupiące pieczywo, świeżo tłoczone soki i wiele innych małopolskich specjałów. Przewidziano także wiele niespodzianek dla najmłodszych. Będzie malowanie twarzy, wspólne robienie wianków ze świeżych kwiatów, zdjęcia z gifbudki, a także konkursy z nagrodami, a na zakończenie występ Kamila Bednarka i wielki tort z okazji 70-lecia Nowej Huty.

Warto dodać, że na festiwalu będzie obecna Lotna Czytelnia, czyli rower Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z ciekawymi książkami, które będzie można wypożyczyć na miejscu. Zasady akcji są proste i niezmienne: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu… wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni i czytać, a po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) lub do roweru (jeśli akurat go zobaczysz).

Na Małopolski Festiwal Smaku w Krakowie zaprasza Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Tomasz Urynowicz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
źródło: Biuro Prasowe UMWM
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl