Kopalnia
Aktualności
Niedziela, 15 lutego 2015 06:07

Dziś oficjalne otwarcie Centrum Górskiego Korona Ziemi

Dziś po południu w Zawoi odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Górskiego Korona Ziemi. Od jutra - Centrum będzie można już zwiedzać, a zwiedzających poprowadzi przewodnik Korony Ziemi lub unikalny system multimedialny.
W bogatych zbiorach Centrum znajdują się materiały dotyczące gór, informacje o wspinaczce, oryginalne pamiątki z wypraw upamiętniające „złotą epokę polskiego himalaizmu”, a także 10 makiet przedstawiających najwyższe szczyty 7 kontynentów. Oddzielna część ekspozycji to oryginalne zdjęcia i eksponaty upamiętniające działalność Polaków w górach najwyższych. Wśród nich najważniejsze są pamiątki przekazane przez polskich himalaistów. Puchowa kurtka po Andrzeju
Zawadzie, czekan Wandy Rutkiewicz, kamień ze szczytu Mount Everestu zniesiony przez Leszka Cichego podczas pierwszego zimowego zdobycia szczytu, czy plecak Krzysztofa Wielickiego pozwalają poczuć atmosferę złotej dekady polskiego himalaizmu oraz lepiej poznać Lodowych Wojowników.

Wszystkie elementy ekspozycji uzupełnione zostały wzbogacone o materiały dostępne na urządzaniach przenośnych i stołach dotykowych. Razem z ekranami dotykowymi oraz tabletami będącymi na wyposażeniu Centrum odkrywamy kolejne tajemnice gór. Jest więc unikalna flora i fauna, ukryta przed naszymi oczami budowa geologiczna, a także historie pierwszych śmiałków którzy zapragnęli stanąć na ich niedostępnych szczytach.

W różnym wieku interesują nas jednak różne treści. Stworzone zostały więc cztery poziomy, które zabiorą gości na cztery różne wyprawy. Od pasjonującej i pełnej przygód, przeznaczonej dla najmłodszych, po dostarczającą rzetelną wiedzę dla pasjonatów gór. Dzięki temu odwiedzający może zobaczyć to, co naprawdę go interesuje.

Makiety najwyższych szczytów Ziemi mierzą od 1,5 do 3,5 m, a każda z nich waży ponad 200 kg. Wykonane zostały z tworzyw sztucznych, żywic i materiałów pochodzenia organicznego. Szczególny nacisk położony został na odzwierciedlenie rzeczywistej struktury skał, charakterystycznej roślinności i przebiegu tras wspinaczkowych. Każda góra oświetlona jest w sposób naśladujący naturalne światło słoneczne. Wszystkie te elementy sprawiają, że często trudno odróżnić je od prawdziwych zdjęć lotniczych. Reasumując – wizyta w Centrum to żywa lekcja geografii. Równie ważnym elementem edukacyjnym jest przekazywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w górach.

Każdy ze szczytów ma swojego opiekuna – wybitnego himalaistę, podróżnika lub wspinacza.

Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy zostali patronami Mount Everestu, jako pierwsi zimowi zdobywcy najwyższej góry świata. Opiekunem Mc Kinley na Alasce jest Ryszard Pawłowski, który wspiął się na ten szczyt 9 razy! Opiekunem Elbrusa jest Denis Urubko – znany z tego, że wybiegł na ten pięciotysięcznik podczas zawodów Elbrus Race. Piramida Carstensza znalazła swojego opiekuna w osobie wybitnego słowackiego himalaisty Petera Hamora, zdobywcy Korony Ziemi.

Kilimandżaro wziął w opiekę Tomasz Kobielski - trzeci polski zdobywca Korony Ziemi, który na najwyższy wierzchołek Afryki wyszedł... kilkadziesiąt razy.

Dachowi Europy Mont Blanc patronuje filar polskiego himalaizmu Janusz Kurczab, który dokonał I zimowego przejścia Wielkim Filarem Narożnym Mont Blanc. Z kolei Mont Vinson na Antarktydzie wziął w opiekę Janusz Majer - wybitny himalaista i podróżnik. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua - znajduje się pod opieką Martyny Wojciechowskiej. Patronem Góry Kościuszki jest Edmund Strzelecki.

Centrum Górskie Korona Ziemi wspierają nie tylko opiekunowie gór – w realizację idei zaangażowało się bardzo wiele wybitnych postaci i instytucji związanych ze środowiskiem górskim i podróżniczym. Największa makieta, bo mierząca ponad 4 m wysokości, stoi na zewnątrz, przed budynkiem Centrum. To makieta wzorowana na Królowej Beskidów – Babiej Górze. Składa się ona z dwóch części, które po rozsunięciu ukazują jej przekrój geologiczny oraz piętra roślinności alpejskiej. To wyjątkowa atrakcja, która daje szansę na jedyną w swoim rodzaju podróż do wnętrza góry.

Już 16 lutego Centrum Górskie Korona Ziemi będzie otwarte dla zwiedzających.Zarząd Korony Ziemi serdecznie zaprasza na oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi, które odbędzie się 15 lutego o godz. 14.00.
Otwarcie Centrum swoją obecnością uświetni elita światowego himalaizmu, w tym m.in. Peter Hamor, Denis Urubko, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Janusz Kurczab, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, Adam Bielecki, i inni znakomici ludzie gór. Obecni będą przedstawiciele Rządu RP, w tym Ireneusz Raś – przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Podczas uroczystości odbędą się obchody 35. rocznicy zdobycia przez Polaków jako pierwszych na świecie Mount Everestu zimą (17.II.1980). Bohaterowie tamtego wydarzenia: Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki podzielą się swoimi wspomnieniami.

Program
14.00 Uroczyste otwarcie i wejście do budynku
14.15 Powitanie i przemowy: Bohus Hlavaty – Tatra Mountain Resorts, Marcin Pająk - wójt gminy Zawoja, Bartosz Krawczak – prezes Zarządu Centrum Górskiego Korona Ziemi
14.45 Opiekunowie gór zapełniają gabloty pamiątkami
15.15 Połączenie z Martyną Wojciechowską (opiekunką szczytu Aconcagua), przebywającą w Nowym Jorku oraz życzenia dla Korony
15.30 Rocznica zimowego wejścia na Mount Everest. Życzenia zdobywców: dla Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. Zdobywcy wspominają zimowy Everest.
16.00 Zwiedzanie Korony Ziemi z przewodnikami i opiekunami gór
16.45 Mix zone, press zone
17.00 Poczęstunek
17.30 Koncert - niespodzianka
18.15 Pokaz filmu „Manaslu” (reż. Jerzy Porębski) - pierwszy raz na dużym ekranie
18.30 Impreza integracyjna

opr.s/ zdj. Androbit

źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl