Aktualności
Czwartek, 2 kwietnia 2015 16:59

Dziesiąta rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego

2 kwietnia 2005, w sobotę o godzinie 21:37 odszedł od nas Ojciec Święty Jan Paweł II. Zmarł na początku Triduum Paschalnego.
Dwa lata przed swoją śmiercią 16 kwietnia wygłosił katechezę o tym szczególnym czasie. Cała katecheza Jana Pawła II wygłoszona 16 kwietnia 2003 w Wielką Środę była poświęcona znaczeniu Triduum Paschalnego. Ojciec Święty nauczał: "Msza św. Krzyżma, którą zwykle sprawujemy w Wielki Czwartek rano, skupia uwagę w sposób szczególny na kapłaństwie służebnym, natomiast obrzędy Mszy św. in Cena Domini stanowią wyraźną zachętę do kontemplowania Eucharystii, głównej tajemnicy wiary i życia chrześcijańskiego”.

W swojej Encyklice de Eucharistia pisał: "Wraz z Eucharystią Pan ustanowił w Wieczerniku kapłaństwo służebne, aby przez wieki uobecniała się Jego jedyna Ofiara: «to czyńcie na moją pamiątkę!» (Łk 22, 19). Pozostawił nam też nowe przykazanie miłości braterskiej. Umywając nogi uczniów, pouczył ich, że miłość musi się wyrażać w pokornej i bezinteresownej służbie bliźnim”.

Nie tylko dla chrześcijan ale i osób świeckich Jan Paweł II był autorytetem. Kochała go młodzież bo tak jak ona szukał w człowieku dobra. Mijają lata, a postać papieża Polaka dla wielu młodych osób jest mało znana, coraz bardziej odległa. Tym, którzy go nie znali pozostały nauki i ideały Świętego, tak uniwersalne i aktualne. „Bezinteresowna służba bliźniemu, pokora”- nie często spotykane na co dzień, a w praktyce, a tak piękne. Może warto sobie przypomnieć o znaczeniu tych wartości jeśli naprawdę chcemy przeżywać rozpoczynające się Święta Wielkanocne.

am/ zdj. arch. A.K. Tłokowskiego
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl