Aktualności
Wtorek, 3 grudnia 2019 18:00

Dzień Dawcy Szpiku w Galerii Bronowice

W najbliższy czwartek, 5 grudnia, w Galerii Bronowice odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. W ramach XI edycji HELPERS' GENERATION, przy specjalnie zorganizowanym stoisku, każdy chętny będzie mógł zarejestrować się w bazie i być może podarować 6-letniej Madzi Małyniuk i innym szansę na nowe życie.
Akcja organizowana przez Fundację DKMS i Uniwersytet Jagielloński odbędzie się w Sferze Super Bohatera w godz. 10.00-20.00.

Codziennie wiele osób słyszy diagnozę „białaczka”, a ich życie wywraca się wówczas do góry nogami. Każdego dnia muszą zmagać się z ciężką chorobą, a ich dotychczasowe beztroskie, pełne radości chwile zmieniają się w serię ciągłych zabiegów, kroplówek i chemioterapii. 6-letnia Madzia Małyniuk z Krakowa choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną, a jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku. To właśnie jej krakowscy studenci postanowili zadedykować akcję w Galerii Bronowice i cały tegoroczny finał.

Dzień Dawcy Szpiku w Galerii Bronowice, organizowany przez Fundację DKMS i Uniwersytet Jagielloński, będzie niezwykłą okazją do zapoznania się ze specyfiką zabiegu pobrania szpiku i komórek macierzystych. Wolontariusze odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości rodzące się przy podejmowaniu decyzji o zostaniu potencjalnym dawcą szpiku. Sam proces rejestracji jest bardzo prosty i trwa tylko kilka minut - wystarczy wypełnić formularz z danymi personalnymi, odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, a następnie pobrać wymaz z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka przy pomocy patyczka. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Na stronie internetowej DKMS https://www.dkms.pl/pl można sprawdzić, co jest przeszkodą do zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Przypominamy o zabraniu ze sobą dokumentu z numerem PESEL.

Ogólnopolska społeczność HELPERS' GENERATION, którą tworzą studenci z całej Polski, pomaga chorym na nowotwory krwi. Od 2013 roku, w ramach akcji zorganizowanych wspólnie z Fundacją DKMS na uczelniach w całej Polsce, zarejestrowano łącznie 121 609 potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Projekt HELPERS' GENERATION to realna pomoc dla chorych na nowotwory krwi, co potwierdzają statystyki. Na przestrzeni ostatnich 6 lat, 750 osób dało szansę na życie swoim bliźniakom genetycznym, dla których przeszczep był często jedyną nadzieją.

- Nowotwory krwi to choroby, które pojawiają się nie wiadomo skąd i mogą wywrócić życie do góry nogami. Zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych zajmuje chwilę i nic nie boli. Chciałabym, żeby wszyscy zdali sobie sprawę i zrozumieli, że podejmując taką decyzję naprawdę mogą uratować komuś życie. A jeśli kiedykolwiek zostanę Dawcą Faktycznym, to będzie z pewnością największe osiągnięcie mojego życia - bo nie ma nic ważniejszego i piękniejszego niż podarowanie komuś takiej szansy - mówi Katarzyna Michta, Liderka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja DKMS.

Akcja w Galerii Bronowice odbędzie się 5 grudnia, w godz. 10.00-20.00, w Sferze Super Bohatera (poziom 0).
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl