Czwartek, 25 kwietnia | Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
04.04.2018 | Czytano: 43

Dwa lata Programu „Rodzina 500+” województwie małopolskim

Program „Rodzina 500+” funkcjonuje już dwa lata. Po raz pierwszy w Polsce rząd prowadzi spójną, długofalową politykę rodzinną. W Małopolsce ze świadczeń 500+ korzysta 222,6 tys. rodzin. Do końca stycznia 2018 roku trafiło do nich łącznie aż 4,05 mld zł.

- Nadrzędnym kierunkiem działań rządu jest troska o polską rodzinę. Wszystkie rządowe programy z plusem – Rodzina 500+, Maluch+, Mieszkanie+ – mają jeden cel: zapewnić polskim rodzinom bezpieczeństwo i warunki do rozwoju. Podsumowanie dwóch lat Programu „Rodzina 500+” w Małopolsce pokazuje, że to dobry kierunek i jednocześnie bardzo ważne zadanie na kolejne lata. Zadanie i zarazem nasze zobowiązanie wobec polskich rodzin, że sprawy i potrzeby rodziny traktować będziemy ze szczególną troską i uwagą– mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.



W siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się podsumowanie funkcjonowania Programu „Rodzina 500+” z perspektywy całego kraju. Na spotkanie zostały również zaproszone rodziny, które korzystają ze świadczeń 500+.

- Rodziny nie mówią o tym aspekcie takim materialnym, one po prostu odczuwają ten efekt, ale bardzo dużo rodzin mówi o tym aspekcie godnościowym. Mówią, że dla nich to jest ważne, że one stanęły na własnych nogach, że podniosły czoło, że przestaliśmy stygmatyzować, że odetykietowaliśmy patrzenie i ocenianie rodziny wielodzietnej, że to jest dla nich olbrzymia wartość – podkreślała w czasie uroczystości minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Z kilkoma małopolskimi rodzinami korzystającymi z Programu „Rodzina 500+” dziś spotkali się również w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wojewoda małopolski Piotr Ćwik, pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. rodziny Szymon Strzelichowski, a także dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacek Kowalczyk.



Jak podkreślają, Program „Rodzina 500+” to dla nich przede wszystkich więcej możliwości: zaspokajanie nie tylko bieżących potrzeb, dodatkowe zajęcia dla dzieci czy wspólny wyjazd na wakacje, który dotychczas był jedynie marzeniem.

- Różnica dla tych rodzin jest wyczuwalna. To przede wszystkim poczucie stabilizacji i spokoju, a niejednokrotnie podstawowego komfortu, którego dotychczas te rodziny nie miały. Powstał dobry klimat dla rodzin, szczególnie dla rodzin wielodzietnych. To zwłaszcza z ich perspektywy widać, jak ważna i potrzebna była tak konkretna i stała pomoc państwa w wychowywaniu dzieci – dodaje Szymon Strzelichowski, pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. rodziny.

- Samo przygotowanie i uruchomienie Programu było sporym wyzwaniem. Dziś, po dwóch latach, możemy z całą pewnością powiedzieć, że wielu polskim rodzinom otworzył on drzwi nowych możliwości. I co istotne stanowi on element spójnej i długofalowej oraz konsekwentnie realizowanej polityki prorodzinnej – podsumowuje Jacek Kowalczyk, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, opracowanych pod koniec stycznia 2018, w województwie małopolskim w Programie „Rodzina 500+” uczestniczy 222,6 tys. rodzin. Łącznie objętych świadczeniem jest 349 tys. dzieci, z czego 124,8 tys. stanowią pierwsze dzieci w rodzinie (w tym 49 tys. to jedynacy).

W sumie w Małopolsce 55% dzieci w wieku do 18. roku życia jest uprawnionych do świadczenia wychowawczego. W gminach wiejskich jest to 60% wszystkich dzieci, w miejskich – 47%,
a w gminach miejsko-wiejskich – 55%.



Do końca stycznia 2018 roku małopolskie rodziny otrzymały już 4,05 mld zł. Województwo małopolskie razem z województwem mazowieckim oraz wielkopolskim znalazło się w pierwszej trójce województw, do których trafiła największa kwota dofinansowania (ponad 4 mld zł).

Małopolska z liczbą 351,6 tys. dzieci objętych świadczeniem wychowawczym „Rodzina 500+” oraz 500+ w pieczy zastępczej plasuje się na czwartym miejscu – za województwami: mazowieckim (ponad 543 tys.), śląskim (ponad 372,3 tys.), wielkopolskim (ponad 366, 3 tys.).

Więcej informacji o wynikach Programu „Rodzina 500+” można znaleźć w raporcie przygotowanym przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Już dwa lata z Rodzina 500+": https://www.mpips.gov.pl/gfx/mpips/userfiles/_public/1_NOWA%20STRONA/Aktualnosci/2018/Juz_dwa_lata_z_500plus_20-03____.pdf

opr.s/ zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl